مشاوره خیانت

مشاوره خیانت

مشاوره خیانت

خدمات مشاوره خیانت

مواجهه با خیانت تجربه دشواری است و افراد ممکن است نیاز به راهنمایی و پشتیبانی داشته باشند تا بتوانند بهترین تصمیمات را در این وضعیت بگیرند و خدمات مشاوره خیانت در این زمینه به افرادی که با این تجربه روبرو شدند کمک می‌ کند تا پس از خیانت چگونه رفتار کنند و بهترین راه برای مواجهه با این وضعیت را پیدا کنند.

خیانت یکی از عوامل مهم در جدایی زوجین محسوب می‌ شود و این اقدام می ‌تواند یک رابطه خوب را تحت فشار زیادی بگذارد یا باعث احساس تنهایی، عدم اعتماد و سردرگمی در طرف مقابل گردد. در این مقاله در مورد خیانت، دلایل آن و اهمیت مشاوره خیانت آشنا می شویم.

مطلب پیشنهادی : اطلاعات عمومی مشکلات زناشویی

خیانت چیست؟

قبل از بحث در زمینه مشاوره خیانت، بهتر است بدانیم تعریف خیانت بر اساس نظرات افراد متفاومت است. برخی از افراد آن را به عنوان رابطه جنسی خارج از رابطه تعریف می‌ کنند در حالی که برخی دیگر هرگونه ارتباط نامناسب با جنس مخالف را به عنوان خیانت در نظر می‌ گیرند.

در چارچوب کلی می‌ توان گفت که یک رابطه عاطفی با جنس مخالف نیز ممکن است به عنوان خیانت در نظر گرفته شود و تحقیقات نشان می‌ دهد که تنها درصد کمی از افرادی که خیانت کرده‌ اند واقعاً رابطه جنسی با فرد غیر همسر داشته‌ اند که این نشان می‌ دهد مفهوم خیانت به وسیله بسیاری از ما به چیزی فراتر از رابطه جنسی تعریف شده است.

چه عواملی باعث خیانت می شود؟

خیانت یک پدیده پیچیده است و دلایل بسیاری دارد و با خدمات مشاوره خیانت می توانیم دلیل آن را متوجه شویم اما یکی از دلایل اصلی ممکن است عدم رضایت از رابطه اصلی و ناکافی بودن آن باشد و عوامل دیگری نیز ممکن است به خیانت منجر شوند که از جمله:

 • عزت نفس پایین: افراد با عزت نفس پایین ممکن است به دنبال تأمین احساس ارزش شخصی خود باشند و این ممکن است منجر به خیانت شود.
 • عدم وجود صمیمیت عاطفی: در صورت نداشتن صمیمیت عاطفی در رابطه اصلی، فرد ممکن است به دنبال پیدا کردن آن در روابط دیگر باشد.
 • اعتیاد جنسی: افراد با این اعتیاد ممکن است به دنبال تجربه روابط جنسی متنوع باشند که منجر به خیانت شود.
 • اجتناب از حل مشکلات: برخی افراد به جای حل مشکلات شخصی در رابطه فعلی خود به سمت خیانت می روند تا ذهن خود را از آن مشکل دور کنند.
 • افسردگی: وجود افسردگی نیز می‌تواند باعث ایجاد فرصت برای خیانت شود.

هر یک از این عوامل می‌تواند به طور جداگانه یا ترکیبی موجب خیانت شود.

مطلب پیشنهادی : بزرگترین مشکلات رایج با همسر

بعد از خیانت چه کنیم؟

پس از خیانت اگر زوجین تمایل داشته باشند و بخواهند برای حل مسئله تلاش کنند امکان بازسازی رابطه با مشاوره وجود دارد و مشاوره  خیانت می‌تواند یک گزینه موثر باشد.

سه مرحله اصلی برای پس از خیانت همسر وجود دارد:

 1. شناسایی: اولین گام مهم، شناسایی دلایل رخ دادن خیانت است و درک عوامل و شرایط محیطی که باعث خیانت شده‌اند، ابتدایی‌ترین مرحله برای حل مشکل است.
 2. درک: پس از شناسایی دلایل اهمیت دارد که هر دو طرف به شدت سعی کنند شرایط و دلایل را درک کنند و درک عمیق از این موارد می‌تواند به راحتی به جبران خیانت کمک کند.
 3. حل کردن: با شروع مرحله مشاوره زوجین می ‌توانند برای حل مشکلات خود صحبت کنند و توافقات جدیدی برای رابطه خود بنا کنند و همچنین شناخت دقیق از نیازها و برنامه‌ریزی برای آینده مشترک، قدم‌ های مثبتی در جهت بازسازی رابطه خواهد بود.

اهمیت مشاوره خیانت

اهمیت مشاوره در زمینه ازدواج و خیانت بسیار مهم است چرا که دریافت نظر یک شخص سوم و همچنین وجود یک میانجی می‌ تواند بهبود و پیشرفت قابل توجهی در رابطه شما داشته باشد. این نوع مشاوره به زوج‌ها فرصتی می‌دهد تا روابط خود را تقویت کرده، احساسات خود را بازتاب دهند و به زوجین کمک کند تا خیانت‌ ها و آسیب‌ های آن را جبران کنند و به سوی یک زندگی شادتر حرکت کنند.

مشاوران متخصص در مشاوره خیانت می‌ توانند افراد را در مدیریت احساساتشان، درک عواقب خیانت و ایجاد استراتژی ‌های مقابله و بهبود روابط کمک کنند و همچنین به ارتقاء ارتباطات و ایجاد تغییرات مثبت در زندگی روابط کمک می کنند.

مشاوره خیانت می‌تواند در این زمینه ها کمک به سزایی کند:

 • تسلط بر احساسات: مشاوره خیانت می ‌تواند به افراد کمک کند تا احساساتشان را درک کرده و مدیریت کنند. این احساسات ممکن است شامل خشم، حسادت، افتخار یا حتی شک و تردیدی که پس از خیانت بوجود می آید باشد.
 • تصمیم ‌گیری در مورد آینده: مشاوران می ‌توانند به افراد کمک کنند تا تصمیمات مهمی مانند ادامه روابط یا جدایی بگیرند و همچنین راهنمایی در مدیریت ابهامات و تعیین هدف‌ های آینده نیز مهم است.
 • ترمیم روابط: اگر افراد تصمیم به ادامه رابطه دارند، مشاور می ‌تواند به آنها کمک کند تا مسائل را بهبود بخشند، اعتماد را بازسازی کنند و فرایند ترمیم را مدیریت کنند.
 • تقویت خودشناسی: مشاوره می ‌تواند به افراد کمک کند تا خودشان را بهتر بشناسند و از تجربه خود درک عمیق ‌تری داشته باشند و این ممکن است به افراد کمک کند تا الگوهای رفتاری خود را بشناسند و تغییرات مثبتی در زندگی عاطفی ‌شان ایجاد کنند.
 • پشتیبانی در مواجهه با استرس: خیانت اکثرا استرس زیادی برای شخص مقابل بوجود می آورد که مشاوره می‌تواند به افراد کمک کند تا استرس را مدیریت کرده و راهکارهایی برای کاهش آن پیشنهاد دهد.

البته بسیار مهم است که افراد توجه داشته باشند هر فرد و موقعیت خاصی نیاز به راهنمایی منحصر به فرد دارد و انتخاب مشاور مناسب بسیار اهمیت دارد.

مطلب پیشنهادی : معرفی دلایل طلاق در زندگی زناشویی

انواع مشاوره خیانت

مشاوره خیانت از رویکردهای متنوعی برخوردار است که هرکدام به طور تخصصی به بهبود ارتباطات و حل مشکلات زناشویی می ‌پردازند و برخی از این تکنیک ها شامل:

 • درمان شناختی رفتاری (CBT)

تمرکز بر تغییر الگوهای افکار و رفتارهای منفی

کمک به زوجین در شناسایی و چالش کردن باورهای منفی درباره خیانت

 • درمان متمرکز بر هیجان (EFT)

تمرکز بر احساسات و تأثیر آن ها بر رفتار

کمک به زوجین در شناسایی و ابراز احساسات، بهبود ارتباطات عاطفی و ایجاد صمیمیت عاطفی

 • تکنیک زوج درمانی گاتمن

تمرکز بر ایجاد یک دوستی قوی و بهبود ارتباطات

کمک به زوجین در بازسازی اعتماد و ایجاد پایه قوی تر برای رابطه دوباره

 • درمان راه‌حل ‌مدار

تمرکز بر یافتن راه‌حل‌ های مشکلات خاص

کمک به زوجین در شناسایی و تغییر رفتارهای مورد نظر

 • روایت درمانی

تمرکز بر داستان ‌های شخصی و تجربیات

کمک به زوجین در بازگشت به زمان قبل از خیانت به شیوه ‌ای سازنده و مثبت

این تکنیک ‌ها با هدف بهبود و ترمیم روابط متنوعی استفاده می ‌شوند و با توجه به نیازهای خاص زوجین، مشاوران از ترکیب موارد مختلف در مشاوره خیانت استفاده می‌کنند و برای بهبود وضعیت رابطه، بازسازی اعتماد و هماهنگی در زندگی زناشویی تلاش می کنند.

رزرو وقت آنلاین

  خـــدمـــــات دیـــگـــر


  مشاوره آنلاین و تلفنی داخل و خارج از کشور
  ۵ دی ۱۴۰۲

  جهت دریافت مشاوره آنلاین و تلفنی داخل و خارج از کشور فرم زیر را ...

  روانشناسی سازمانی
  ۵ دی ۱۴۰۲

  خلاصه شرح فعالیتها و قراردادهای منعقده با سازمانها 1- معاینات بدو استخدام پرسنل هدف: ...

  مشاوره اضطراب
  ۵ دی ۱۴۰۲

  اضطراب آیا با اضطراب دست و پنجه نرم می کنید؟ در اینجا نحوه تشخیص علائم، ...

  نوروتراپی نوروفیدبک
  ۵ دی ۱۴۰۲

  نقشه  مغزی (QEEG) چیست؟ نقشه مغزی (QEEG)  ما را قادر می سازد تا الگوی ...

  مشاوره افسردگی
  ۵ دی ۱۴۰۲

  مشاوره افسردگی چیست؟ مشاوره افسردگی به معنای ارائه راهنمایی و پشتیبانی حرفه‌ای به ...

  روانسنجی ارزیابی استعداد و رغبت تحصیلی و شغلی
  ۵ دی ۱۴۰۲

  روانسنجی استعداد و رغبت تحصیلی و شغلی یک فرآیند مهم در جهت انتخاب ...

  ارسال نظر

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.