مشاوره کودک و نوجوان

روانشناسی و درمان کودک و نوجوان رشته ای تخصصی است که به مشکلات روانشناختی، تحصیلی، رفتاری و خانوادگی این گروه سنی می پردازد. بخشی از درمانگری به آموزش والدین اختصاص دارد و بخشی به درمانهای خاص و انفرادی با کودک و نوجوان. جلسات خانوادگی نیز ممکن است در فرایند کار مورد استفاده قرار بگیرد. به تجربه دریافته ایم که والدین درباره ضرورت درمان کودک و نوجوان خود و جایی که باید به آن مراجعه کنند، با سوالهایی مواجه هستند. اگر فکر می کنید که کودک شما نیاز به کمک دارد، در اولین گام باید با یک متخصص بهداشت روانی یعنی روانشناس کودک و نوجوان مشورت کنید. هدف از این مشاوره ی اولیه، آن است که دریابید حل مشکلات کودک شما مستلزم مداخله ی درمانی است یا خیر.

 منظور از شیوه‌های فرزند پروری، روش‌هایی است که والدین برای تربیت فرزندان خود به‌کار می‌گیرند و بیانگر نگرش‌هایی است که آن‌ها نسبت به فرزندان خود دارند و همچنین شامل معیارها و قوانینی است که برای فرزندان خویش وضع می کنند. ولی باید پذیرفت که رفتارهای فرزند پروری به واسطه فرهنگ، نژاد و گروه‌های اقتصادی تغییر می‌کند. گاهی نیاز به مداخله های جدی در رابطه با مشکلات کودکان و نوجوانان نیست اما والدین در چرخه های ارتباطی معیوب با کودک یا نوجوان خود قرار می گیرند و این باعث کلافگی و عصبانیت هر دو طرف می شود. و اینقدر این چرخه ها تکرار می شود که کودک وارد لجبازی و رفتارهای منفی دیگر و یا گوشه گیری و.. شده و والد از طرف دیگر دست به خشونت می زند یا از کودک کناره گیری می کند. در این مواقع تغییر در سبک فرزند پروری و آموزش میتواند به آنها درخروج از بحران کمک کند. 

این آموزشها میتواند در زمینه های زیر باشد: روشهای تحسین، روشهای تنبیه ، لجبازی، مشکلات توالت رفتن، کج خلقی و رفتارهای منفی، مشکلات مدرسه و تحصیل، عادتهای عصبی، مشکلات کودک یا نوجوان با همسالان و خواهر و برادرها، ترس ها، مسائل ویژه رفتاری، تیک عصبی، بدخوابی، دروغ گویی، ترس، لکنت زبان، تنبلی، شب ادراری، کودکانی که هنگام شبها راه می روند، کودکانی که دچار وحشت شبانه هستند، بدغذایی، بی اشتهایی، مشکلات دوستیابی و نگه داشتن دوستان، ترس از صحبت کردن در جمع و غیره

مشاوران

سوابق مشاورانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند رو مشاهده کرده و سپس اقدام به روزر آنلاین کنید:

  • دکتر فاطمه خوشپور
    دانشجوی دکتری مشاوره
  • لیلا شقاقی
    کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

مقالات

مشاوره کودک و نوجوان