روانسنجی

روانشناسان برای داشتن تشخیص صحیح و انتخاب روش درمانی موثر از انواع تست های روانشناسی و روانسنجی استفاده می کنند این تست ها در اتاق روانسنجی توسط نرم افزارها ویا دستی  به کمک روانسنج انجام شده و دکتر روانشناس به تحلیل و تفسیر آن ها می پردازد . از تست های روانشناختی برای بسیاری از مسائل مورد استفاده قرار می گیرد که از مهم ترین آن ها می توان به تست های شخصیت شناسی ، تست های روانشناسی کودک و تست های ارزیابی کودکان ، تست های روانشناسی ازدواج ، تست های شغلی واجتماعی ، تست هوش و تست مشکلات رفتاری و ... اشاره کرد . آزمونهای روانشناختی مختلفی در حیطه های مطرح شده وجود دارد که به معرفی برخی از آن ها جهت آشنایی می پردازیم .  

انواع تست های روانشناسی چیست ؟

آزمون های روانشناختی در طیف وسیعی از مسائل روانشناسی موثر واقع می شود.  

تست ازدواج :

افرادی که برای مشاوره قبل از ازدواج مراجعه می کنند در مرکز تست ازدواج با انجام دادن برخی از تست ها می توانند نسبت به تیپ های شخصیتی یکدیگر شناخت پیدا کنند و همچنین بسیاری از مسائل نظیر میزان شباهت ها و تفاوت ها و به عبارت کلی تر میزان همسان بودن با یکدیگر آگاهی یابند . همچنین بسیاری از مشکلات رفتاری که ممکن است به رابطه آن ها آسیب وارد کند شناسایی شده و درمان لازم برای آن ها معرفی می شود . در این راستا تست های تخصصی ازدواج می تواند در تصمیم گیری درست افراد در امر ازدواج  و داشتن ازدواج موفق کمک می کند و می تواند آن ها را از بسیاری مشکلات که ممکن بود در زمانی آتی به وجود آید ، جلوگیری کند . مرکز مشاوره مهر به عنوان بهترین مرکز تست ازدواج می باشد که با استفاده از خدمات مشاوره ازدواج و پرسشنامه و تست ازدواج که توسط بهترین روانسنج تحلیل می شوند ، برای افراد سودمند خواهد بود.  

تست های روانشناسی بزرگسالان :

تست های روانشناسی بزرگسالان بسیار متنوع می باشد اما برخی از آن ها بسیار پرکاربرد و مفید در تشخیص اختلال های روانی ، مشکلات رفتاری ، شخصیت و همانطور که گفته شد در تصمیم ازدواج و یا شغل و تحصیلات مفید می باشد می باشد که به معرفی برخی از  آن ها می پردازیم :  

پرسشنامه شخصیتی چند وجهی مینه سوتا (MMPI) :

از مشهورترین و پرکاربرد ترین تست ها در جهت تشخیص اختلال های روانی می باشد که با استفاده از آن می توان به  تشخیص اختلال هایی نظیر اسکیزوفرنی ، اضطراب ، افسردگی ، سوءظن شدید ، حمله عصبی ، انحراف روانی اجتماعی ، ضعف روحی و خستگی روانی ، شیدایی و .... پرداخت . بعد از انجام این تست و تفسیر آن  وجود هرگونه اختلال مشخص می شود و روان درمانی و دارو درمانی مناسب برای آن آغاز می شود .

تست نئو (NEO) :

آزمون نئو به عنوان تست های ؟؟؟  

مشاوران

سوابق مشاورانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند رو مشاهده کرده و سپس اقدام به روزر آنلاین کنید:

  • رزا ناجیانی
    کارشناسي ارشد روان‌سنجی

مقالات

روانسنجی