پنج قدم تا پیدا کردن هدف در زندگی و حس خوب خوشبختی
28 آبان 1401

پنج قدم تا پیدا کردن هدف در زندگی و حس خوب خوشبختی

در این مطلب نویسنده خاطر نشان می کند که پرداختن به عادت های همیشگی و روزمرگی باعث می شوند زندگی سمت و سوی مشخصی نداشته باشد و این مسئله در دراز مدت کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد و یاد آور می شود که هدف و جهت در زندگی و احساس خوشبختی در گرو انجام فعالیت هایی است که هیجان انگیز ، خلاقانه و الهام بخش بوده و شور و نشاط ایجاد کنند و همچنین داشتن تعهد به رشد و پیشرفت در زندگی برای اینکه صبح خود را با انرژی شروع کنیم لازم است و باعث حفط شادی پایدار در زندگی می‌شود .

نوشته:Sean Grover L.C.S. W

زمان تقریبی مطالعه : ۶ دقیقه

چه چیزی صبح ،شما را وا می دارد که رختخواب گرم و نرم خود را رها کنید ؟ به دنبال چه چیزی هستید ؟ چطور روز خودتان را شروع می کنید ؟ خیلی از افراد بسیاری امور را از روی عادت و روزمرگی انجام می دهند بدون آنکه توجه داشته باشند که آیا این فعالیت های روزانه ، زندگی آنها را در جهت مشخصی قرار می دهد یا خیر . در یک افق دید محدود که فقط مدت زمان کوتاهی را در بر می گیرد ، گذراندن یک روز بد مسئله مهمی به نظر نمی رسد . اما در بلند مدت ، وقتی شمار روزهای بد از روزهای خوب فزونی بگیرد ، هر احساس خوشی و شادی فانی و زود گذر خواهد بود و مایه وحشت و نگرانی فردا روز می شود .

پیدا کردن هدف و جهت در زندگی

هدف ، ماموریت یا رسالت و جهت گیری [ واژه های کلیدی در برنامه ریزی استراتژیک – مترجم ] ، کلماتی هستند که بار مفهومی زیادی دارند . برخی رضایت خاطر خود را در کار ، خانواده یا رابطه عاطفی می بینند . بعضی ممکن است استعداد هایی داشته باشند که باعث بشوند عادات و علائقی را دنبال کنند که ربطی به کار یا خانواده نداشته باشند .‌ چه چیزی در همه این موارد مشترک است ؟ همه کاری را انجام می دهند که به آنها سر زندگی و انرژی بدهد و بیشتر خلاقانه و الهام بخش باشد .‌ شاید لذت بردن از کار ایده آل به نظر برسد اما این تنها راه برای داشتن هدف و جهت نیست . به این مثال ها توجه کنید که درباره مراجعانی است که با آنها کار کرده ام :

– حقوق دانی که تعطیلات آخر هفته در یک گروه موسیقی جاز ، پیانو می زد می گفت هر ضرب انگشتی که به کلید ها می زنم ترشح آدرنالین در بدنم را به اوج می رساند . حتی وقتی در ایستگاه مترو در انتظار ایستاده ام به تکمیل آهنگی تازه فکر می کنم .‌ گاهی از موکلان دعوت می کنم که اجرای گروه ما را بشوند . این برای پیشرفت کسب و کار من هم مفید است .

– معلمی که پس از سالها تدریس احساس خستگی و دلزدگی می کرد دوباره مشغول تحصیل شد تا مدرک خود را در رشته مدد کاری اجتماعی دریافت کند و در سمت مشاور استخدام شود . او می گفت حس و حال فوق العاده ای دارد گوئی که دوباره متولد شده و به شغل جدیدش عشق می ورزد .

– روان درمان گری پس از آنکه دفتر کار خود در مرکز مشاوره را رها کرد ، نمایش نامه ای درباره مشکلات و چالش های کار درمانی نوشت . او از تمرین و کار با کارگردان و بازیگران سر خوش بود و می گفت حتی وقتی خسته و بی رمق است با دیدن نمایشی که به صحنه برده و اجرا کرده بر سر شوق و ذوق می آید ، چیزی که هرگز فراموش نمی کند .

می دانید چه چیزی در همه موارد فوق مشابه است ؟‌ آنها به رشد مداوم فردی خود متعهد هستند . به جای آنکه قربانی خستگی و روز مرگی شوند ، چیزی تازه پیدا کرده اند که برای آنها الهام بخش باشد .‌ این نه تنها آنها را خوشحال می کند ، بلکه هر روز را با شور و اشتیاق و انگیزه بیشتری آغاز می کنند .‌ آنها برای زمان مناسب به انتظار نمی نشینند بلکه آن را با دست خود می سازند .

از کجا شروع کنیم

در اینجا برخی نکات برای شروع ذکر شده اند . به سوالات و فعالیت های زیر به عنوان نقطه آغازی برای تفکر بیشتر توجه کنید :

۱ – سه کاری را که به انجام آنها علاقه دارید و به شما انرژی ، الهام و طراوت می بخشند را نام ببرید .

۲ – مشخص کنید که آیا این فعالیت ها به کار خاصی مربوط هستند و یا فقط جنبه تفنن یا سرگرمی دارند ؟

۳ – بررسی کنید که چه فرصت هایی وجود دارند که بتوانید این فعالیت ها را دنبال نمائید . مثلا می توانید در دوره آموزشی شرکت کنید یا کار داوطلبانه انجام بدهید . کسی را که در این زمینه فعال باشد سراغ دارید ؟

۴ – با دوستان و نزدیکان خود صحبت کنید و در این مورد فکرهای همه را روی هم بگذارید . در میان گذاشتن احساسات خود با دیگران همیشه از نشخوار ذهنی و فکر و خیال در تنهایی بهتر است .

۵ – کسی را پیدا کنید که شما‌ را هدایت کند ، داشتن راهنما در رشته ای که علاقه مند آن هستید راهی سریع برای تحقق آرزوهاست .

به زندگی معنی بدهید

زندگی در ذات و ماهیت خود پر از گرفتاری و مشکل است . اما داشتن هدف و جهت و جنگیدن برای آنها به همه این دشواری ها معنی می دهد و باعث می شود در ناگواری ها کمتر سختی بکشید و روزگارتان سرشار از لذت و خوشی باشد .‌ شما را به شعری از « ادگار لی » ارجاع می دهم که همیشه برای مراجعان روخوانی می کنم . این قسمت از شعر دقیقا حق مطلب را ادا می کند :

معنی بخشیدن به زندگی ، پایان جنون است
زیستن بی معنی ، شکنجه است
آرزوی پوچ ، بی پشتکار
به قایقی می ماند
که دیر زمانی دلتنگ دریا بوده
اما در ساحل بیم و ترس
کناره گرفته است

داشتن هدف به فرد شجاعت خطر کردن و و شهامت خارج شدن از دایره امن خود را می دهد و او را از ترس و نگرانی های بی مورد و احساس نا امنی مصون نگاه می دارد و به وی حس شادابی و انرژی می دهد .

من دکتر افسانه وکیلی و همکارانم در مرکز مشاوره مهر به شما کمک می کنیم که با کسب شناخت و آگاهی بیشتر نسبت به خویشتن راه و مسیر خود را پیدا کنید و با انجام کارهایی که با اهداف و مقاصد شما در زندگی تطابق دارد ، خوشحالی و خوشبختی را در آغوش بگیرید .

منبع :

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/when-kids-call-the-shots/202210/5-steps-finding-purpose-and-feeling-happier

گردآوری و تنظیم : مرکز مشاوره و روانشناسی مهر

مترجم : دکتر افسانه وکیلی و سهیل خوش بیان

©️ کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز مشاوره و روانشناسی مهر بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

سایر مقالات