همه چیز درباره خشونت خانگی

همه چیز درباره خشونت خانگی

در این مقاله تعریفی از خشونت خانگی ارائه و به ویژگی ها ، ریشه ها ، علائم ، عوارض و عواقب این پدیده و تاثیرات منفی که بر روی قربانیان نه تنها زنان بلکه مردان و کودکان دارد ، پرداخته شده و نحوه مقابله با آن و خروج از یک رابطه خشونت آمیز مورد اشاره قرار می گیرد .

زمان تقریبی مطالعه : ۱۰ دقیقه

🔴 تعریف خشونت خانگی :

خشونت خانگی ( ۱ ) وقتی روی می دهد که یک نفر مدام در صدد کنترل شریک زندگی خود با اعمال آزار فیزیکی ، جنسی یا عاطفی نسبت به او باشد . وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا خشونت خانگی را به عنوان :

● الگوی رفتاری آزاردهنده در هر رابطه که از سوی یک طرف برای کسب یا حفظ کنترل بر شریک عاطفی خود بکار می رود ،

تعریف کرده است .

🟠 خشونت خانگی چه ویژگی هایی دارد ؟

خشونت خانوادگی می تواند فیزیکی یا روانی باشد و می تواند هر کسی را با هر سن ، جنسیت ، نژاد و گرایش جنسی تحت تاثیر قرار بدهد . رفتارهایی که مضمون آنها ترساندن یا ایراد آسیب بدنی یا کنترل شریک زندگی باشد از آن جمله اند . اگرچه هر رابطه ای با دیگر روابط تفاوت دارد اما خشونت خانگی معمولا در رابطه های نامتعادل رخ می دهد که در آنها یک طرف سعی می کند به نحوی از انحاء بر دیگری تسلط داشته باشد . توهین ، تهدید ، آزار عاطفی و مجبور کردن فرد به رابطه جنسی ناخواسته همگی از خصوصیات خشونت خانوادگی هستند .‌ گاهی ، برخی مرتکبین از فرزندان ، حیوان خانگی یا اعضاء خانواده طرف مقابل برای سوء استفاده عاطفی بهره برداری می کنند تا قربانی را وادار نمایند آنچه را می خواهند انجام بدهد . قربانیان خشونت خانگی خوار و خفیف شدن ارزش و احترام خود ، اضطراب ، افسردگی و حس عمومی بی پناهی را تجربه می کنند که غلبه بر آن به گذر زمان و دریافت کمک حرفه ای نیاز دارد . درمانگری که با قربانی خشونت خانگی کار می کند می تواند به او دست یاری بدهد که خود را از آن موقعیت ناگوار بیرون بکشد و از نظر روان شناختی از وی حمایت کند .

🟡 کدام نوع از رفتارها خشونت خانگی به شمار می آیند ؟

روابط آزاردهنده می تواند به اشکال مختلف همانند آزار فیزیکی [ ایراد ضرب و جرح ، هل دادن یا ممانعت از مراقبت های پزشکی ] ، آزار عاطفی [ بازی دادن ، تهدید کردن یا اسم گذاشتن ] ، آزار جنسی [ تجاوز یا مجبور کردن شخص به سکس علی رغم میل او ] و آزار مالی [ مسدود کردن در آمدها یا کسی را به قرض و بدهی انداختن ] اعمال شود .

🟢 چرا شریک عاطفی فردی بخواهد او را آزار بدهد ؟

آزارگری از میل و خواست فرد برای کنترل به منظور حفظ قدرت خود در رابطه و گرفتن دست بالا در آن ، بر می آید . همچنین ، خشونت از هنجارهای فرهنگی نادرست ناشی می شود به خصوص در مواردی که مردی به خود حق می دهد همسرش را مورد تجاوز و آزار جنسی قرار دهد . تحقیقات نشان می دهند که اینکه ذهن فرد شریک زندگی او را از خود بداند یا نداند ممکن است در این مسئله نقش داشته باشد .

🔵 چه چیزی آزاردیدگان را از شکایت و پیگیری باز می دارد ؟

دلایل پرشماری وجود دارد که چرا قربانیان کلا خشونت خانگی و یا آزار جنسی را اصلا گزارش نمی کنند . مثلا از یافته های مطالعات بر روی تجاوز جنسی به همسر ، معلوم شده است که بسیاری از آزار دیدگان به دلیل ترس از ایراد جراحت و وحشت از اینکه زحمات چندین ساله آنها بی حاصل شود و مقابله آنها بر روی ادامه زندگی تاثیر منفی داشته باشد ، هیچ مقاومتی از خود بروز نمی دهند .

🟣 فن آوری مدرن چطور شکل خشونت خانگی را تغییر داده است ؟

فن آوری آزارگران خانگی را قادر ساخته که قربانیان خود را تعقیب نموده و موجب ایجاد مزاحمت برای آنها شوند و بی وقفه با آنها ارتباط داشته باشند و قدرت خود از طریق سوء استفاده از ابزارهای دیجیتال در منزل مانند سیستم های هشدار دهنده از راه دور ، ترموستات ها و روشنایی خانه اعمال کنند . استفاده‌ از این حربه ها به آنها حس داشتن کنترل کامل و موفقیت در ایجاد رعب و وحشت در قربانی و منزوی و تحقیر کردن او را می دهد .

🟤 شریک زندگی آزارگر به چه رفتارهایی دست می زند ؟

آزارگران اغلب قربانی خود را از خانواده ، دوستان ، همکاران و دیگر منابع حمایت از بیرون ، منزوی می کنند . گاهی ممکن است خلق و خوی تکانشی و انفجاری داشته باشند و در برهه دیگری اظهار پشیمانی و ابزار عاشقی کنند و سعی کنند با محبت و مهربانی و قول و وعده برای تغییر کردن ، طرف مقابل را بازگردانند اما رفتار آزاردهنده
آنها به ندرت متوقف می شود .

⚪️ از کجا بدانیم در یک رابطه آزاردهنده هستیم‌‌ ؟

قدرت و کنترل در کانون روابط آزاردهنده قرار دارند . حربه هایی که مرتکبین به آنها متوسل می شوند عبارت هستند از :

۱ – الگوی خشونت دوره ای که با عذر خواهی ، هدیه دادن و قول برای تغییر متوقف شده و دوباره از سر گرفته می شود .

۲ – جدا کردن قربانی ازدوستان و خانواده و محرومیت از سرگرمی ها و حتی کار او

۳ – القاء احساس گناه به قربانی یه خاطر رفتار وی و یا درخواست آزادی بیشتر

⚫️ خشونت خانگی چه نشانه هائی دارد ؟

به غیر از آزار بدنی ، علائم ضمنی آزار خانوادگی شامل : رفتار کنترل کننده شدید ، پرخاش گری ، مقصر دانستن ، حسادت شدید و داشتن حس مالکیت است . یکی از نگران کننده ترین نشانه های خشونت خانگی فشردن گلوست . از پژوهش ها چنین کاشف به عمل آمده است که این یکی از بارزترین علائم پیش بینی کننده برای ارتکاب قتل نفس به شمار می آید .

🔘 آزارها چطور بر روی قربانی تاثیر می گذارند ؟

مدتی زمان می برد تا قربانی خشونت خانگی به وضعیتی که در آن قرار دارد پی ببرد . آزارها اغلب آثاری از خود در بدن فرد باقی می گذارند از کبودی و شکستگی گرفته تا نفس تنگی و لرزش بی اختیار . مشاهده علائم جرح در اثر تصادف می تواند نشانه هشدار دهنده ای از یک آزار خانگی باشد . قربانیان آذیت و آزار روانی و عاطفی ممکن است همچنان از آثار کوتاه مدت و بلند مدت آن از جمله سردرگمی ، نا امیدی ، اضطراب ، وحشت زدگی و اختلال آسیب شدید روانی در رنج باشند .

⭕️ خشونت خانگی چه پیامدهایی به دنبال دارد ؟

خشونت خانگی شایع ترین علت ایجاد جراحت در زنان است و حتی آسیب های بیشتری از تصادفات به آنها وارد می کند .‌ عوارض جسمی می تواند کوتاه مدت باشد مانند کبودی ، درد و شکستگی و یا بلند مدت همچون ورم مفاصل ، فشار خون بالا و بیماری های قلبی – عروقی . عواقب مزمن روانی مشتمل بر افسردگی و اختلال آسیب شدید روانی است .

⛔️ مردان تا چه حد قربانی خشونت خانگی می شوند ؟

بر اساس نتایج یک مطالعه در بریتانیا نه درصد از مردان ممکن است خشونت خانگی را تجربه کنند که بیشتر شامل ایجاد مزاحمت ، تجاوز جنسی و خشونت جسمی می شود . در پژوهشی دیگر مشخص شده است که ۲۸ درصد مردان در آمریکا در معرض خشونت شریک زندگی خود قرار دارند .‌ مردان در دریافت کمک با موانع بیشتری روبرو هستند ‌از قبیل اینکه بیمار فرض شده و حرف آنها را باور نکنند و از سوی مراکز ویژه افراد آسیب دیده که اغلب ویژه بانوان هستند ، مورد پذیرش قرار نگیرند .

🔴 مردان قربانی خشونت خانگی با چه چالش هایی روبرو هستند؟

مردان به دلیل ترس ، خجالت ، تکذیب و انکار یا ترس از بدنامی و نبود امکانات درمانی برابر با زنان ، اغلب موارد خود را اطلاع نمی دهند . در نتیجه مردان برای حفاظت از خود ، آزارهایی را که دیده اند بی اهمیت جلوه می دهند . در جریان تحقیقی ، یکی از مصاحبه شوندگان توضیح داد که از ییم اینکه مورد استهزاء و تحقیر قرار بگیرد و یا متهم شود که خود آزارگر است به این خاطر که مردان از نظر جسمی در زمانی که مورد حمله قرار می گیرند قادر به دفاع از خود هستند .

🟠 خشونت خانگی چقدر کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد ؟

خشونت خانگی باعث ایجاد ترس و سردرگمی در کودک می شود اگر والدین او از نظر فیزیکی یا احساسی در صحنه حضور نداشته باشند . کودکانی که ناظر خشونت خانگی هستند بیشتر دچار بی خوابی ، بی اختیاری در ادرار ، مشکلات عصبی ، گفتاری و شناختی ، اضطراب ، افسردگی ، آسیب زدن به خود و پرخاشگری شده و خود در بزرگسالی مرتکب خشونت خانوادگی می شوند .

🟢 چگونه بر خشونت خانگی غلبه کنیم ؟

انتظار می رود خارج شدن از یک رابطه آزاردهنده از نظر عاطفی تقریبا پر چالش باشد . قدم اول پذیرش این مسئله است که چیزی که روی می دهد آزار و خشونت است . دریافت حمایت برای در امان بودن و پرداختن به تجربیات ناخوشایند و رنج و درد به جای مانده از آن اهمیت بسزایی دارد . رها شدگان باید به تدریج برای بازسازی اعتماد به نفس خود که در رابطه گذشته آسیب دیده است ، کار کنند . دریافت حمایت بی قید و شرط و بدون قضاوت ، مراقبت از خود و در میان گذاشتن تجربیات پیشین با یک متخصص سلامت روان می تواند به پشت سر گذاشتن عواقب رابطه گذشته کمک کند .

🟣 چرا افراد در رابطه آزاردهنده باقی می مانند ؟

تشخیص الگوهای ایراد آزار و تصمیم گیری برای ترک رابطه جدا می تواند فوق العاده سخت و دشوار باشد . برخی محدودیت ها شامل نگرانی های مالی ، نداشتن جایی برای زندگی ، تهدید به تلافی و عدم حمایت از سوی نهاد های قانونی هستند . توقعات جامعه و خانواده به خصوص وقتی پای فرزندان در میان باشد ، ممکن است بر روی فرد فشار وارد کند تا همچنان در رابطه باقی بماند .

⚪️ رهایی یافتگان چطور می توانند آسیب های ناشی از خشونت خانگی را التیام بدهند ؟

اول باید بپذیرند که در رابطه ای آزاردهنده به سر می برند . یادداشت برداری از رفتار شریک زندگی برای تشخیص الگوهای رفتاری و صحبت با یک عضو خانواده یا دوست قابل اعتماد می تواند مفید باشد . تماس با نهاد هایی که در زمینه خشونت خانوادگی فعالیت می کنند کمک می کند که بتوانند به طور ایمن و بی خطر رابطه را ترک کنند و صحبت با یک درمانگر می تواند در روند پرداختن به تجربیات قبلی و ترمیم اعتماد به نفس فرد مفید باشد .

🟡 جامعه چطور باید با آزارهای خانگی مقابله کند ؟

جامعه باید به جای انگ زدن بر قربانیان ، آنان را با در اختیار گذاشتن امکانات مراقبت های سلامت روان با قیمت مناسب و طرح ریزی و ارزیابی برنامه های پیش گیری ، توانمند تر کند . از آنجایی که مشکلات مالی نقش کلیدی دارند ، شرکت ها و سازمان ها باید با اتخاذ خط مشی ها و تعیین سیاست های حمایتی و پشتیبانی از کارکنانی که قربانی خشونت شریک زندگی خود شده اند ، به آنها کمک کنند .

🔴 شما می توانید تجربیات و خاطرات به جای مانده از رابطه آزاردهنده یا خشونت آمیز خود را با من دکتر افسانه وکیلی و همکارانم در مرکز مشاوره و روانشناسی مهر در میان بگذارید و از کمک حرفه ای ما برخوردار شوید تا از درد و رنج رهایی یافته و دوباره خود را پیدا کنید و حرمت نفس تخریب شده خود را ترمیم نمائید .

⭕️ کلید واژه :

( ۱ ) : Domestic violence

↙️ منبع :

• https://www.psychologytoday.com/intl/basics/domestic-violence

گردآوری و تنظیم : مرکز مشاوره و روانشناسی مهر

مترجم : دکتر افسانه وکیلی و سهیل خوش بیان

©️ کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز مشاوره و روانشناسی مهر بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است .