چه انتظاراتی باید از یک درمانگر خانواده داشته باشیم ؟

چه انتظاراتی باید از یک درمانگر خانواده داشته باشیم ؟

در این مطلب کوتاه به طور مختصر و مفید به ویژگی ها و توانمندی هایی که یک درمانگر خانواده باید به عنوان یک متخصص از آنها برخوردار باشد اشاره خواهد شد تا به عنوان مبنایی برای تشخیص فرد مناسبی که بتواند به خانواده شما کمک کند روابط سالم و درستی داشته باشید ، مد نظر قرار بگیرد .

Michael Brown,MSC. : نوشته

زمان تقریبی مطالعه : ۵ دقیقه

🔵 شاید مشاور شما مراجعه به یک درمانگر خانواده را توصیه کرده باشد و یا دعواهای همیشگی بالاخره کار را به جایی رسانده که به دنبال کسی برای میانجیگری باشید . از سوی دیگر درمانگر خانواده می تواند راه حل جدیدی برای بسیاری از افراد باشد .‌ آیا از اینکه درمانگر شما را متهم کند که پدر یا مادر بدی هستید ، ترس و واهمه دارید ؟ آیا پیش از این متقاعد شده اید که درمانگر باید فرزند یا همسر شما را درست کند ؟ اگر درمانگر کار خود را به درستی انجام بدهد ، هدف او هیچ کدام از اینها نخواهد بود . پس چه توقعاتی باید داشته باشیم ؟

۱ – باید به دنبال درمانگری باشیم که در حوزه خانواده درمانی آموزش دیده و تجربه کسب کرده است .‌ شمار زیادی از درمانگران عمومی وجود دارند که تابلویی نصب نموده و اقدام به معالجه همه کس و همه چیز می کنند بی آنکه تخصصی در امر خانواده درمانی داشته باشند . این چیزی نیست که باید در جستجوی آن باشید . شما برای درمان سرطان یا دیابت از پزشک عمومی کمک نمی خواهید . همینطور برای درمان خانواده خود به روانشناس عمومی مراجعه نمی کنید .‌ خانواده درمانی با درمان فردی تفاوت بسیاری دارد و مستلزم تخصص و مهارت های ویژه است . خانواده شما قدر و ارزش والایی دارد بنابر این شایسته درمانگری مجرب و دوره دیده است که در زمینه خانواده تبحر داشته باشد .

۲ – درمان گر شما بایستی نگرش سیستماتیک داشته باشد و با خانواده شما مثل یک سیستم نگاه و کار کند که یک کلیت بهم پیوسته و جامع دارد .‌درمان خانواده به معنی دخالت موثر در روابط است که واقعیت های زندگی فرد و خویشاوندان را شامل می شود . طرح ریزی اساسی برای دخالت در خانواده درمانی بر اساس دو اصل انجام می شود :

● پیامدهای تصمیم ها و رفتار یک فرد می تواند بر روی زندگی همه کسانی که با او در ارتباط نزدیک هستند اثر داشته باشد .

● رضایت و خوشحالی یک فرد از نگاه مسئولانه او به عواقب رفتار وی نسبت به کسانی که با او در رابطه جدی هستند ، قابل تفکیک نیست .

بنابر این درمانگر خانواده باید بهبودی همه کسانی که با فرد در رابطه نزدیک هستند را در نظر بگیرد چه آنها در روند درمان حضور داشته باشند یا خیر .

۳ – درمان گر باید از بیمار دانستن یک نفر اجتناب نموده و بر روی تعاملات میان اعضاء خانواده تمرکز کند .‌خیلی اوقات ، وقتی خانواده ای به درمان گر مراجعه می نماید یک عضو را به عنوان مشکل یا بیمار معرفی می کند و از درمانگر انتظار دارد که همان شخص یا مشکل را درست کند . این کاری نیست که در درمان خانواده باید انجام شود . درمان گر باید به روابط ، تعاملات و الگوی ارتباطی میان اعضای خانواده نگاه کند و برای بهبود آنها مداخله نماید . این امر با وارد کردن همه اعضاء خانواده و دیدگاه آنان در روند درمان میسر می شود .

۴ – درمانگر خانواده باید رویکردی درمانی بر پایه تقاط قوت داشته باشد .‌ شما به درمانگر مراجعه می کنید چون فکر می کنید مشکلی وجود دارد در حالی که خانواده فراتر از یک مشکل است .‌ هر خانواده نقاط مثبت و ظرفیت هایی دارد که باید وارد بازی شود و درمانگر شما باید آنها را کشف کند .

۵ – درمانگر باید احساسات شما را استخراج و به آنها توجه کند . بر اساس یک اصل مهم در خانواده درمانی که یادگیری در موقعیت ( ۱ ) خوانده می شود ، افراد بیشترین درک درباره احساسات خود را وقتی کسب می کنند که در آن موقعیت عاطفی قرار بگیرند . ‌ احساسات در روابط و در نتیجه در درمان خانواده اهمیت شایانی دارند و نباید مورد غفلت و فراموشی قرار بگیرند بلکه باید آشکار و هویدا بشوند . احساسات عوامل مهمی برای اعمال تغییرات در روابط بین اعضای خانواده هستند .

درمانگر خانواده باید به روایت شما از خود توجه کند و به دنبال یک خروجی منحصر بفرد باشد .‌ برداشت ما از خودمان می تواند دستخوش محدودیت یا تقویت شود . درمان گر خانواده روایت های محدود شده را به چالش کشیده و روایت های تقویت شده را برجسته می کند .

۶ – درمان گر خانواده باید با خواست شما برای بهبود سلامت سیستم خانواده هم جهت باشد . مفهومی در خانواده درمانی وجود دارد که حفظ پایداری ( ۲ ) نام گرفته است به این معنی که خانواده به عنوان یک سیستم ، تمایل دارد که بر خلاف روند درمان به همان وضعیت مختل شده خود باز گردد . دکتر گاتمن ( ۳ ) معتقد است هر خانواده دو وضعیت پایدار دارد که یکی وضعیت سالم و دیگری موقعیت مختل شده است . درمانگر خانواده وظیفه دارد در جهت خواسته شما برای داشتن خانواده ای سالم به شما کمک کند .

من دکتر افسانه وکیلی به همراه سایر همکارانم در مرکز مشاوره مهر همواره آماده هستیم تا حاصل تجربیات حاصل از بیش از سه دهه فعالیت مستمر در زمینه خانواده درمانی و دانش و تخصص خود را در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم تا در کنار همسر و فرزندان خود شادی و رضایت و خوشبختی را درک و احساس کنید .

🟢 مآخذ :

• Boszormenyi-Nagy, I., & Krasner, B.R. (1986). Between Give and Take: A Clinical Guide to Contextual Therapy. New York: Brunnel/Mazel.

منبع :

• https://www.gottman.com/blog/what-to-expect-from-family-therapy/

⭕️ کلید واژه ها :

( ۱ ) : State – dependent learning
( ۲ ) : Homeostatic
( ۳ ) : Dr.John Gottman

گردآوری و تنظیم : مرکز مشاوره و روانشناسی مهر

مترجم: دکتر افسانه وکیلی و سهیل خوش بیان

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز مشاوره و روانشناسی مهر بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است .