وقتی چراغ های رابطه روشن هستند

وقتی چراغ های رابطه روشن هستند

وقتی به خواستگاری کسی می رویم و یا فردی از ما درخواست ازدواج می کند و یا به شخصی دل می بازیم می خواهیم بدانیم که آیا این شخص از نظر اخلاقی و رفتاری گزینه درستی خواهد بود یا خیر و ابن رابطه چه سرانجامی خواهد داشت . در این نوشته چند نکته در مورد تشخیص نشانه های اولیه مثبت و منفی در رفتار و برخورد طرف مقابل ذکر می شود که کمک می کند بدون دخالت دادن عواطف و احساسات عاشقانه ، شناختی هر چند نسبی از فرد مورد نظر به دست بیاوریم که در تصمیم گیری به ما کمک کند .

Elizabeth Earnshaw : نوشته

زمان تقریبی مطالعه : ۸ دقیقه و ۳۰ ثانیه

🔵 آشنایی با کسی که دلخواه شماست ، فوق العاده است . وقتی عاشق می شوید ، احساس می کنید که دنیا رنگ دیگری گرفته است و صبح خروس خوان آن آهنگی دیگر دارد . همه شب بیدار هستید تا طرف مقابل را بهتر بشناسید و تا زمانی که او را دوباره ملاقات کنید غرق در خیال و رؤیا می شوید . ولی حتما دلیل خوبی برای این وجود دارد ‌ .‌ انسان طوری تکامل یافته است که به دیگر آدم ها متکی باشد . وقتی دلباخته هستیم ، هرمون اکسی توسین در مغز ما ترشح می شود و این باعث می شود که وابسته بشویم . همینطور تراوش دوپامین سبب می شود در مجاورت طرف مقابل احساس شادی و شعف کنیم . به همین خاطر است که لزوما نمی توانیم همه چیز را به وضوح مشاهده کنیم . تمایل داریم که چیزهای بد را کوچک و چیزهای خوب را بزرگ ببینیم بنابر این اگر در مورد چیزی حس خوبی نداشته باشید یا یک ویژگی شخصیتی را نپسندید ممکن است آن را توجیه و تفسیر کنید . به همین دلیل است که قادر نیستید چراغ های قرمز را در ابتدای رابطه تشخیص بدهید ‌. جسم شما به نوعی چنین چیزی را نمی خواهد . تحقیقات زیادی بر روی آنچه که باعث می شود رابطه برخی زوجین موهبت باشد و بعضی مصیبت ، انجام گرفته است . مطمئن هستم که می توانید نتیجه این مطالعات را در همان قرار اول به کار ببرید تا بتوانید متوجه بشوید که می خواهید با این فرد ادامه بدهید یا خیر .

🔴 چراغ های قرمز

چه چیزی باعث می شود رابطه دو نفر مصیبت بار باشد ؟ یکی از بارزترین نشانه ها برای پیش بینی ، چیزی است که دکتر گاتمن ( ۱ ) به آن چهار سوار نابودگر رابطه ( ۲ ) می گوید که یاد آور چهار سوار قیامت است که فرا رسیدن آخر الزمان را هشدار می دهند ، شامل :

• انتقاد ( ۳ ) – صحبت در مورد ضعف های شخصیتی طرف مقابل
• تدافع ( ۴ ) – نپذیرفتن مسئولیت
• توهین و تحقیر ( ۵ ) – خوار و خفیف کردن و خود را برتر دانستن
• دیوار کشیدن ( ۶ ) – قطع و مسدود کردن ارتباط

با این شروع کنید که آیا موارد فوق حتی در روزهای نخست رابطه شما ظاهر شده اند و یا ممکن است چطور به نظر برسند :

■ انتقاد

کسی که مدام از شما و دیگران انتقاد می کند ، به طور مرتب از کلمات و استفاده می کند :

– تو هیچ وقت به من فکر نمی کنی !

■ تدافع :

انتقاد متقابل ، زیاده روی در توضیح دادن ، توجیه کردن اعمال یا بازی گردن نقش قربانی ، همه واکنش های دفاعی هستند . اگر با کسی آشنا شده اید و نگران هستید که واکنش های او و شما جنبه دفاعی دارد ، باید مراقب باشید :

– می دونم که هنوزم دیر می رسم سر قرار ، اما سرم خیلی شلوغه ، چرا نمی فهمی ؟

■ دیوار کشیدن :

این نتیجه آشفتگی روانی است . کسی که دیوار می کشد احتمالا ضربان قلب بالایی دارد و هرمون های استرس او در طغیان هستند . اگر با کسی هستید که به روی شما دیوار کشیده است ، گویی که در عالم خود است و کمترین اهمیتی برای آنچه می گویید قائل نیست . ممکن است این وضعیت را در همان مشاجره اول احساس کنید طوری که طرف مقابل کاملا خاموش و غیر فعال باشد .

■ توهین و تحقیر

بسیار مهم است که به توهین و تحقیر به مانند مخرب ترین عامل در پایان رابطه نگاه کنید .‌ توهین و تحقیر وقتی نمود پیدا می کند که یک طرف به دنبال جایگاه والاتر است و ممکن است در قالب تنزل دادن و کنایه هایی از سر بدجنسی ظاهر شود . دیگر نمونه های تحقیر و توهین می تواند خندیدن به شما ( و نه با شما خندیدن ) ، بی ارزش دانستن علایق و شغل و حرفه شما و یا اصرار بر داشتن استعدادهایی بیشتر از شما باشد . اگر کسی در ملاقات های اولیه به تحقیر و توهین متوسل شود ، این یک چراغ قرمز است .

حال که به علائمی توجه کردیم که باید از آنها اجتناب شود ، اجازه بدهید به نشانه هایی اشاره کنیم که باید به دنبال آنها باشید .

🟢 چراغ های سبز

پژوهش ها نشان داده اند که پادزهر چهار سوار ویرانگر رابطه ، رفتار کردن برعکس چهار مورد فوق الذکر است . وقتی می خواهید کسی را بشناسید ، باید به دنبال اینها باشید که علامت های خوبی هستند که نشان می دهند طرف مقابل می تواند تعارضات را با حفظ احترام ، مدیریت کند حتی اگر اختلافاتی وجود داشته باشد :

■ شروع صحبت با نرمی و ملایمت ( ۷ )

در رابطه های میان همسران پخته و آگاه ، بر خلاف رابطه هایی که دچار بحران شده اند ، دو طرف در مورد دل نگرانی ها و نارضایتی های خود صحبت می کنند به طوری که مکالمه با نرمی و ملایمت آغاز شود . آنها از فرمول :

– من متوجه شده ام که … ، من احساس می کنم که … و من می خواهم که ….

در هنگامی که در مورد چیزهایی صحبت می کنیم که ما را آزار داده اند به جای به کار بردن :

– تو همیشه ….. ، تو باید ….. و یا تو چرا ….

پیروی می کنند .

■ پذیرش مسئولیت:

به جای اتخاذ واکنش دفاعی ، می خواهید که بخشی از مسئولیتی که بر عهده شماست قبول کنید . این یعنی شما حتی در کوچکترین قسمت از مشکلی که وجود دارد مشارکت دارید . کسی که مسئولیت پذیر است وقتی شریک عاطفی اش نگرانی دارد به آن گوش می دهد ، آن را تائید می کند و پیش از پاسخ دادن قدری تامل و تفکر می کند .‌ مثل این است که یکی از طرفین بگوید :

– من می بینم که وقتی با رفقای تو بیرون میریم ، من یه گوشه ول هستم و الان خیلی دلخور شدم . می خوام قبل از اینکه یه کم با اونها گرم بگیرم تو کنارم باشی .

این یک شروع صحبت نرم و ملایم است . در مقابل ، طرف دیگر بدون نشان دادن پاسخ دفاعی جواب می دهد :

– راست میگی ، نباید اون جوری تنهات می گذاشتم ، حتما خیلی سخت گذشته که هیچ کس رو اونجا نمی شناختی

■ آرام کردن خود ( ۸ )

همه ما ناراحت می شویم ، عواطف آدمیزاد از ساعتی به لحظه ای دیگر دچار تلاطم ( ۹ ) می شود . بنابر این کسانی که در رابطه درست برخورد می کنند تمایل دارند که آرام کردن خود را انجام وظیفه ای بدانند که به آنها امکان بدهد زمانی را برای کسب مجدد آرامش در اختیار داشته باشند . این یعنی وقتی یک طرف به وقفه ای نیاز دارد ، آن را به دست می آورد و فرد مقابل این فضا را برای او فراهم می کند .

■ غلبه بر تحقیر و توهین

برای چیرگی بر تحقیر و توهین ، فردی که چنین رفتاری از خود نشان می دهد باید بر شناخت و ابراز احساسات خود تکیه داشته یاشد . شاید احتمالا لازم باشد احساساتی را که در گذشته باعث ایجاد خشم و خصومت نسبت به شریک عاطفی شده اند را پیدا کنید . به جای تحقیر و گفتن :

– چرا دوباره دیر کردی ؟ ازت متنفرم .

می توانید احساسات خودتان را به طور مناسبی ابراز کنید و فقط بگویید :

– وقتی دیر می کنی ، اعصابم خورد میشه

🟠 نتیجه اخلاقی :

شروع رابطه با ترشح میزان فراوانی از هرمون ها همراه است که باعث می شود که بخواهید با یک نفر جدید جفت و همراه بشوید . اینکه یاد بگیریم چطور علائم یک شریک عاطفی سالم را تشخیص بدهیم کمک می کند که از اثرات تسلط و تراوش این هرمون ها کاسته شود و بتوانیم دیدی واضح و روشن داشته باشیم و به دنبال نشانه های انتقاد ، واکنش های دفاعی ، کناره گیری و توهین و تحقیر جستجو کنیم . اگر کسی چنین رفتارهایی دارد به این معنی نیست که نباید با او در رابطه باشیم بلکه باید بفهمیم وقتی حد و مرزی درباره آن رفتارها وضع می کنیم ، چه واکنشی نشان می دهد . بالاخره اینکه ، ما به دنبال شریک عاطفی هستیم که مهربان باشد حتی وقتی که ناراحت و دلخور است ، بتواند مسئولیت کردار خود را بر عهده بگیرد حتی اگر سخت و دشوار باشد ، به ما کمک کند اعصاب و روان خود را آرام کنیم و رنج ها و رنجش های گذشته را طوری در کنترل داشته باشد که نتواند زخم و ضربه ای بر رابطه وارد کند .
______

من دکتر افسانه وکیلی و همکارانم در مرکز مشاوره مهر به شما کمک می کنیم ظهور نشانه های سرزنش ، نکوهش ، واکنش های دفاعی ، توهین و تحقیر در طرف مقابل را در همان ابتدای آشنایی و در روزهای نخستین رابطه پیش بینی کنید تا رابطه ای سالم و عاری از آسیب و سر خوردگی و سرشار از عشق و علاقه و تفاهم و درک متقابل پیش رو داشته باشید .
______

منبع :

Red Flag/Green Flag: What to Look for When You’re Dating

⭕️ کلید واژه ها :

( ۱ ) : Dr.John Gottman
( ۲ ) : Four Horsemen
( ۳ ) : Criticism
( ۴ ) : Diffensiveness
( ۵ ) : Contempt
( ۶ ) : Stonewalling
( ۷ ) : Gentle Startup
( ۸ ) : Self-soothing

گردآوری و تنظیم : مرکز مشاوره و روانشناسی مهر