تاثیر شبکه های اجتماعی بر روی رابطه
12 شهریور 1401

تاثیر شبکه های اجتماعی بر روی رابطه

در این مقاله تاثیرات مثبت و منفی شبکه های اجتماعی بر روی رابطه میان زوجین و همسران مورد اشاره قرار گرفته و اهمیت تعیین حد و مرزها در استفاده از این ابزارها خاطر نشان می شود و سپس به نکاتی درباره تبعات مقایسه بین زندگی واقعی و آنچه که در رسانه های اجتماعی به چشم می خوردمی پردازیم و همچنین ، چند راهکار برای کنترل پیامدهای مخرب این رسانه ها در رابطه ارائهمی دهیم .

Genesis Game : نوشته

زمان تقریبی مطالعه : ۷ دقیقه و ۳۰ ثانیه

مطابق تحقیقاتی که سه سال پیش انجام گرفت ، هر فرد به طور متوسط روزانه ۱۴۴ دقیقه را در شبکه های اجتماعی سپری می کند . بر اساس نظریه وابستگی به رسانه ها ، هرچه شخص وابستگی بیشتری به شبکه های اجتماعی داشته باشد ، دیدگاه و رفتار او تاثیر بیشتری از آن خواهد گرفت .‌ نتایج مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۸ نشان داد که استفاده بیشتر از شبکه های اجتماعی با کاهش سلامت عاطفی و رضایت کمتر از رابطه بین فردی ارتباط دارد . به عبارت دیگر ، اگر تصور می کنید که شبکه های اجتماعی تاثیر منفی بر روی رابطه شما داشته است ، خیلی هم دچار اشتباه نشده اید . مهم است که نقش رسانه های اجتماعی را در رابطه دستکم و بی اهمیت ندانیم . توجه به این مسئله و صحبت در مورد آن واقعا می تواند باعث تقویت پیوندها بین دو طرف شود .

🟢 مزایای شبکه های اجتماعی

ابتدا اجازه بدهید به جنبه های مثبت توجه کنیم . بر اساس پژوهش های انجمن روان شناسی آمریکا ، ۵۵ درصد از جوانان زیر ۳۰ سال باور دارند شبکه های اجتماعی به آنها حس حمایت می بخشند چون امکان دارند که با بستگان و دوستانی که حتی آن سوی دنیا هستند در تماس باشند و می توانند با کسانی که علایق مشترکی با آنها دارند ارتباط برقرار کنند اگرچه ممکن است هرگز با آنها روبرو نشوند . در روابط عاشقانه ، وقتی دو طرف از هم فاصله مکانی دوری دارند یا به دلیل شغل خود مجبور به مسافرت های زیاد هستند ، هر یک بخشی از زندگی روزمره یکدیگر خواهند بود حتی اگر از هم جدا باشند . شبکه های اجتماعی به کانونی برای فعالان عرصه سلامت ذهن و روان و متخصصان و مشاوران رابطه بدل شده است تا بتوانند حمایت ها و آموزش های خود را به افراد و زوجینی که نیازمند کمک هستند ، مبذول دارند .

🟣 آیا رسانه های اجتماعی رابطه شما را تهدید می کنند ؟

شبکه های اجتماعی می توانند خطری برای رابطه عاطفی شما باشند اگر معنی و حد و مرزهای رابطه به‌ درستی تعریف نشده باشند و بر روی آنها توافق نشود و بویژه اگر زن و شوهر در دام مقایسه گری گرفتار شوند :

● ارزش ها

زندگی آدم ها پر از ارزش هایی است که حاوی معانی متفاوتی هستند که بستگی به تجربیات کسب شده در زندگی و ریشه های خانوادگی و فرهنگ آنها دارد . مهم است که با شریک عاطفی در مورد ارزش های خود در شبکه های اجتماعی و معنای آن برای هر دو شما ، بحث کنید ‌ . درک این موضوع که چه ارزش هایی در رسانه های اجتماعی برای شما و همسرتان اهمیت دارد ، کمک می کند بفهمید طرف مقابل چه چیزهایی را در شبکه های اجتماعی انتخاب می کند .

● مشخص کردن حد و مرزها

عبارت “حد و مرز ‘ وجهه خوبی ندارد و برای بسیاری ، واژه ای نامناسب است .و در آنها حالت تدافعی ایجاد می کند .و هیچکس از اینکه محدودیت و مرزی برای روابط مجازی آنها ایجاد کند احساس خوشایندی ندارد و احساس می کنند آزادیهای انها سلب شده و به انتخابهایشان بی احترامی شده و شعورشان را به رسمیت نشناخته اند. اما در واقع ، حقیقت این است که حد و مرزها به شما اجازه می دهند کسی را طوری دوست داشته باشید که خود او هم بتواند آن را حس کند و تعاریف یکسانی از عشق و علاقه و تعیین مرزهای شما با دیگران داشته باشید. در ضمن حد و مرزهای دیجیتالی به درمانگران کمک می کند که بتوانند تمام مدت با زوج ها در ارتباط باشند چرا که در دنیایی زندگی می کنیم که بیش از همیشه به ارتباطات وابسته است . درباره اینکه چه توقعی از نقش شبکه های اجتماعی در رابطه دارید ، صحبت کنید . در باره اینکه چه مدت زمانی در ان سپری می کنید ، چه ساعتهایی در آن می گردید توافق کنید.به این فکر کنید که شبکه های اجتماعی و زندگی واقعی دو فضای موازی متفاوت هستند که هر دو می توانند باعث شوند احساس ناراحتی و نا امیدی کنید . حد و مرزها باید از ابتدای رابطه مورد بحث قرار بگیرند . به این موارد توجه کنید :

– آیا وضعیت رابطه [ Relationship status ] رادر صفحه خود نشان داده اید ؟

– چقدر مطالب مربوط به رابطه خود را انتشار می دهید ؟

– چه کسانی‌ را دنبال [ Follow ] می کنید ؟

– چه تصاویری را می پسندید [ Like ] و ذیل آنها نظر [ Comment ] می دهید ؟

– چطور برای کسی پیام مستقیم [ Direct massage ] منفی می فرستید ؟

– آیا شناسه کاربری [ ID ] و رمز عبور [ Password ] خود را در اختیار یکدیگر می گذارید ؟‌

– چقدر در شبکه های اجتماعی وقت می گذرانید ؟

● مقایسه گری

این یکی از چالش برانگیز ترین موضوعات حتی برای زوجینی است که نسبت به خود ،آگاهی و اشراف دارند و در مورد مشغولیت خود به شبکه های اجتماعی با شفافیت و روشنی بحث کرده اند . همه گزیده ای از بهترین و چشم گیر ترین لحظات رابطه شان را در صفحه خود را نشان می دهند : تقدیم دسته های بزرگ و زیبای گل ، صرف شام در یک رستوران مجلل ، تعطیلات عاشقانه آخر هفته در سواحل رویایی ، اهداء حلقه به رسم قدیمی ها و نوشتن اشعار عاشقانه برای یکدیگر . در هیچ کدام از اینها ، انتقاد ( ۱ ) و تدافع ( ۲ ) دیده نمی شود و نمی بینید که کسی به گریه بیافتد و یا مکالمه تندی رد و بدل شود و به کسی آسیبی وارد شود .‌ شما پشت صحنه را نمی بینید اما رابطه خودتان را که به اندازه کافی رضایت بخش نیست و کامل و بی عیب و نقص به نظر نمی رسد را با این تصاویر گزینشی اینستاگرامی مقایسه می کنید . این مقایسه ریشه همیشگی نا امیدی خواهد بود چرا که در واقعیت امکان ندارد که بتوان میزان درخشندگی رابطه کسی را اندازه گرفت . در اغلب موارد وقتی در دام مقایسه فرو می افتید ، حباب های عدم امنیت به سطح آب می رسند . شاید در مورد تعهد طرف مقابل احساس امنیت نکنید و وقتی که زوج های دیگر را می بیند که نامزد شده اند و یا به زیر یک سقف رفته اند ، این احساس در شما بر انگیخته شود . شاید به این خاطر احساس عدم امنیت کنید که از طرف مقابل می خواهید که وقت بیشتری برای شما بگذارد در حالی که دیگر همسران را می بینید که مرتب قرار های شبانه ترتیب می دهند و به تعطیلات دو نفره می روند . نباید اجازه بدهید شبکه های اجتماعی باعث بشوند که بین شما بحث و جدل در بگیرد . اینکه رابطه تراز شما هم سطح معیارهای شبکه های اجتماعی برای زوجین بی عیب و نقص است ، دلیل نمی شود که کمتر واقعی باشد .

🟠 همسران چگونه باید شبکه های اجتماعی را در جهت رابطه خود هدایت کنند ؟

– اوقات مفیدی را بدون حضور در شبکه های اجتماعی اولویت بندی کنید .

– پیش از اینکه مطلبی درباره شریک عاطفی خود قرار بدهید موضوع را با او در میان بگذارید .

– در صفحه همسرتان جاسوسی و کنجکاوی نکنید .

– چیزی را که برای خود نمی پسندید برای دیگری هم در اینترنت نخواهید .

– در مورد شبکه های اجتماعی و رابطه خود به طور مرتب و منظم صحبت کنید .

– هیچ متر و ترازویی وجود ندارد که میزان خواهش و علاقه دو نفر را به هم اندازه بگیرد پس به همسر خود اعتماد داشته باشید .

🔵 سخن پایانی :

اگر چه زندگی دیجیتالی شده است اما صحبت درباره تاثیر شبکه های اجتماعی بر روی رابطه آسان نیست . شاید حرف زدن درباره شبکه های اجتماعی بی اهمیت جلوه کند اما احساساتی واقعی را بر می انگیزد که مهم و جدی هستند . تعیین حد و مرز برای رابطه لزوما امر خارق العاده و پیچیده ای نیست . باید همواره شفاف و صادقانه و با هدف درک بیشتر با شریک عاطفی خود صحبت کنید . همچنین ، با هم بر روی برقراری حد و مرزهای که باعث احساس امنیت عاطفی و تعهد در رابطه شوند ، کار کنید .

🟡 با من دکتر افسانه وکیلی و همکارانم در مرکز مشاوره مهر همراه باشید تا مزیت ها و تهدیدات ابزارهای کاربردی اجتماعی در اینترنت را بهتر بشناسید و رابطه خود را طوری مدیریت کنید که از گزند آسیب های احتمالی در شبکه های اجتماعی در امان باشید .

⭕️ کلید واژه ها :

( ۱ ) : Criticism
( ۲ ) : Diffensiveness

منبع :

The Impact of Social Media on Relationships

گردآوری و تنظیم : مرکز مشاوره و روانشناسی مهر

سایر مقالات