• صفحه اصلی
  • مقالات
  • دو دیدگاه ذهنی متفاوت در رابطه عاطفی: حل اختلافات در روابط زوجین دارای اختلال عصبی

دو دیدگاه ذهنی متفاوت در رابطه عاطفی: حل اختلافات در روابط زوجین دارای اختلال عصبی

دو دیدگاه ذهنی متفاوت در رابطه عاطفی: حل اختلافات در روابط زوجین دارای اختلال عصبی

یاد بگیریم چطور اختلافات و مشکلات ارتباطی تحت تاثیر اختلالات عصبی را حل کنیم .
عبارت اختلال ذهنی بیشتر در مورد اوتیسم یا بیش فعالی بکار می رود اما همچنین درباره افرادی که دچار اختلال در خواندن ( Dyslexia ) هستند ، کسانی که در درک احساسات طرف مقابل به مشکل بر می خورند ، اشخاصی که گرفتار کنش پریشی ( Dyspraxia ) هستند ، آنهایی که در فهم ریاضیات و انجام محاسبات عددی دشواری دارند ( Dyscalculia ) ، مبتلایان به درهم آمیختگی حواس (Synesthesia) ، وسواس فکری ( OCD ) و سایر اختلالات عصبی نیز بکار می رود . ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد دچار تفاوت هایی در سیستم عصبی هستند که روابط عاشقانه آنها را تحت تاثیر قرار می دهد .

Yolanda Renteria
🔴 یاد بگیریم چطور اختلافات و مشکلات ارتباطی ناشی از اختلالات عصبی را حل کنیم .
عبارت اختلال ذهنی بیشتر در مورد اوتیسم یا بیش فعالی بکار می رود اما در مورد این افراد نیز بکار میرود: افراد دچار اختلال در خواندن ( Dyslexia ) ، کسانی که در درک احساسات طرف مقابل به مشکل بر می خورند ، اشخاص دچار کنش پریشی ( Dyspraxia ) ، افراد دچار مشکل پدر فهم ریاضیات و انجام محاسبات عددی ( Dyscalculia ) ، مبتلایان به درهم آمیختگی حواس (Synesthesia) ، وسواس فکری ( OCD ) و سایر اختلالات عصبی . ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد دچار تفاوت هایی در سیستم عصبی هستند که روابط عاشقانه آنها را تحت تاثیر قرار می دهد .
🔵 معمولترین منشأ اختلافات در رابطه عاطفی با افراد با ذهنیتهای متفاوت
مهمترین مشکل در روابط عاطفی افراد با ذهنیتهای متفاوت اینست که اطلاعات را هریک به گونه ای متفاوت در ذهن خود پردازش میکند
⭕️ تلاش برای ذهن خوانی و نتیجه گیری سریع
در روابط بین دو نفر معمول است که طرفین در طول اختلافاتی که رخ می دهد بر اساس برداشت شخصي خودشان بلافاصله نتیجه گیری می کنند که به دلیل گوناگونی در پردازش اطلاعات بر بزرگنمایی مبتنی خواهد بود ‌ و یک یا هر دو طرف در مورد آنچه که اتفاق افتاده است دچار سو برداشت یا سو تفاهم می شوند .
🟡 احساس سو تفاهم
به دلیل تفاوت در دیدگاه ، بسیار معمول است که دو طرف در رابطه دجار بد فهمی شوند ‌ . شریک های عاطفی درگير با اختلالات عصبی احساس می کنند طرف مقابل برای آنها تلاشی نمی کند و اهمیت زیادی به آنها نمی دهد ‌ و صبر و حوصله کافی ندارد و راضی کردن او دشوار است .
🟢 دفاع کردن برای درک شدن
واکنش دفاعی در روابط افراد دارای اختلالات عصبی شایع است چراکه ممکن است از دید ذهن بک نفر چیزی قابل پذیرش باشد و از دریچه ذهن دیگری مورد قبول نباشد ( مثلا وقتی که یک طرف بازخورد گرفته شده از سوی دیگر را انتقاد تلقی می کند و یا هنگامی شریک عاطفی نیاز به فضای بیشتری دارد احساس می کند طرد شده است ) و طرفین حس می کنند مجبور هستند که توضیح بدهند که این امر منجر به احساس گوش به زنگ بودن و شرم و گناه می گردد . این ” آمپاس ” همیشگی در ارتباط سبب می شود که وقتی اختلافات یالا می گیرد در طرف احساس کنند روی لبه تیغ قرار گرفته اند . .
🟣 غفلت کردن از تفاوت ها
برای شریک های عاطفی دچار اختلال عصبی دشوار است که درک کنند پردازش اطلاعات در مغز طرف مقابل متفاوت است . بنابر این توقع دارند که او هم مثل یک نفر که اختلال عصبی دارد فکر کند ، واکنش نشان دهد و رفتار کند .
درست است که بیشتر زوجین در جنبه های مختلف رابطه دچار گرفتاری هستند اما زوج های دارای مشکلات عصبی با معضلات بیشتری در پایش و مدیریت برخی عواطف و رفتارها روبرو هستند .
رایج ترین تفاوت ها در زوجین دارای راختلالات عصبی مشتمل هستند بر :
– مشکل در کنترل تحریک پذیری
– شواری در درک سر نخ های غیر زبانی ( زبان بدن )
– احساس طرد شدن
– پریشانی احساسی و عاطفی
– عدم توانایی در انجام اقدامات
– وابستگی شدید به یک موضوع مورد علاقه خاص
– عدم تاب آوری سختی ها و مشکلات
جدایی در زوجین دچار اختلالات عصبی به دلیل آزردگی های ناشی از عدم درک متقابل بسیار است .
🟠 تغییر وضعیت
برای بهتر کردن رابطه مهم است که بر روی درک تفاوت ها در چگونگی پردازش اطلاعات در مغر دو طرف و اینکه این مسئله چطور بر روی توانایی درک متقابل تاثیر می گذارد ، تمرکز کنید .
⚫️ تفاوت ها را درک کنید و به آنها احترام بگذارید
با پزشک یا درمان گر خود مشورت کنید . خیلی اهمیت دارد که یاد بگیرید شما دو نفر چطور اطلاعات را در ذهن خود پردازش می کنید و به آن احترام بگذارید و بدانید که بر اساس آنها ، توقعات معقولی داشته باشید .
⚪️ فهرست تهیه کنید
لیستی از مواردی که مورد آنها دردسر ایجاد شده است فراهم کنید . پریدن در حرف دیگری ، نتیجه گیری سریع ، بار احساسی سنگین ، قطع رابطه یا هر مورد دیگر . برنامه ای برای اینکه چطور موارد کشف شده را پیش از روی دادن رفع کنید مشخص کنید . شاید بهتر باشد مثلا یک طرف در مورد اینکه چطور با دقت بیشتری به حرفهای دیگری گوش دهد و طرف مقابل درباره درک بهتر در مورد مشکلات طرف مقابل کار کنند .
🟤 روی ارتباطی شفاف و عاری از واکنش های دفاعی کار کنید
برای ایجاد ارتباطی مستقیم و شفاف در مورد موضوعات مورد اختلاف ، هدف گذاری کنید .‌ قدم های اولیه را باید نرم و آهسته بردارید تا در طرف مقابل بدگمانی ایجاد نشود . برخی در تماس های تلفنی یا ارتباط تصویری یا نامه نگاری بهتر عمل می کنند تا صحبت رو در رو . به خاطر داشته باشید در یک رابطه سالم ، فقط راه های بیشتری از صرفا دو راه درست و غلط برای مشاهده مسائل وجود دارد .
🔴 متوجه نقش مهم عوامل حسی باشید
اگر اختلال عصبی دارید ، حساسیت خود نسبت به نور ، لمس ، صدا و مزه مشخص کنید . اگر طرف مقابل اختلال عصبی دارد متوجه باشید که موارد فوق چگونه بر روی سیستم عصبی و توانایی او برای سازش تاثیر می گذارند . احترام گذاشتن و درک این نیازهای اولیه برای سیستم عصبی می تواند نقش عمده ای در ایجاد صمیمیت بیشتر و داشتن رابطه ای نزدیکتر بازی کند .
برخی از مواردی که منجر به تحریک افراد می شود می تواند شامل :
– حضور در مکان های شلوغ وپر سر و صدا
– حرف زدن با صدای بلند
– بوی تند
– پوشیدن بعضی لباس ها
– تماس چشمی
– نور شدید
– دریافت سریع و یکباره اطلاعات
باشد .
⭕️ مدتی کناره بگیرید
اگر طرف مقابل را نمی فهمید یا در درک او مشکل دارید ، سعی کنید مدتی از رابطه کنار بکشید . پیش از آن ، در مورد زمان و هدف از توقف و برنامه ای که برای استفاده از این زمان برای شناسایی راه حل های مختلف ممکن باهم صحبت کنید .
✅️ کلام آخر
اگر حل مشکلات و چالش های رابطه سخت و دشوار به نظر می رسد ، از یک درمان گر که در زمینه اختلالات عصبی تخصص دارد کمک بگیرید . خیلی اوقات بودن کسی که بتواند اطلاعات و ابزارهای لازم برای هدایت چالش های رابطه را فراهم کند دقیقا همان چیزی است که زوج ها به آن احتیاج دارند .

مترجم: افسانه وکیلی و سهیل خوش بیان