ساب ، درمانی جدید در حل مشکلات روانی
8 اسفند 1400

ساب ، درمانی جدید در حل مشکلات روانی

در این نوشتار گفتگویی داریم با خانم دکتر فاطمه محمدی روانشناس بالینی متخصص نوروساینس ،که ایشان توضیحات ارزشمندی به زبان بسیار ساده و علمی در مورد پدیده جدید درمانی غیر تهاجمی برای درمان انواع مشکلات روانی معرفی میکند.سپس به روش کار و انواع ساب می پردازد

در این نوشتار گفتگویی داریم با خانم دکتر فاطمه محمدی روانشناس بالینی متخصص نوروساینس ،که ایشان توضیحات ارزشمندی به زبان بسیار ساده و علمی در مورد پدیده جدید درمانی غیر دارویی برای درمان انواع مشکلات روانی معرفی میکند.

سوال :خانم دکتر چرا از این درمان استفاده می کنیم ؟

1)اگر دنبال درمان جدید هستید؟ و از روش های CBT یا همان درمان شناختی رفتاری یا طرحواره درمانگری به دلیل جلسات طولانی خسته شدید یا از درمانگران نتیجه نگرفتید ؟؟

۲ ) اگر بخاطر رفت و آمد در کرونا یا مسائل مالی و ترافیک کاری دنبال راه درمانی هستید که زود به نتیجه برسید و با سرعت پیش بروید؟

۳)اگر بدنبال راه سریع و موثر برای درمان اختلالاتی مثل : خواب، تمرکز ، وسواس ، کمبود انرژی ، اضطراب بالا ، استرس ، افسردگی ، اختلال پس از حادثه ، بیش فعالی یا پیش فعالی ،پنیک یا حمله عصبی و… که یا درمان نداشته و یا خیلی زمان برند ، هستید ؟؟

۴) اگر از مصرف قرص اعصاب پرهیز دارید ؟یا دوست دارید میزان قرص رو پایین بیارید تا بتوانید بزودی بصورت کامل مصرف قرص رو حذف کنید ؟
۵)اگر دنبال راه درمان نوینی هستید که محدودیت سنی نداشته باشد از کودک ۷ ساله تا ۷۰ ساله در انواع اختلالات یا نا آرامی ها یا برای پرهیز از قرص اعصاب بتواند موثر باشد ؟

سوال: چه درمانی می‌تواند تا این حد نتیجه بخش باشد ؟
ساخت قطعه موسیقی یا ساب
در انواع ساب برای درمان و تراپی هرنوع اختلال در هر گروه سنی … ، ساخت فایل قطعه ساب می تواند جایگزین مصرف قرص شود .شما را در درمان اختلالاتی که زمان و هزینه زیادی برده ، بصورت مشاوره فردی به نتیجه برساند مثل : وسواس و پنیک اتک و …و همینطور می‌تواند در روند تراپی فردی ،به ریتم درمانی شما سرعت بخشد .
استفاده از قطعه ساب ساخته شده برای شما هیچگونه عوارض ، وابستگی یا اعتیادی ندارد .بعلاوه تاثیری که میگذارد موقت نیست و قادر است بصورت همیشگی و دائم موثر باشد .

سوال:چطور میتوانیم از چنین درمانی استفاده کنیم ؟
-قطعه های ساب بر مبنای دیتا های مغزی فرد مراجع کننده و مخصوص همان شخص ساخته می شود ، بطور مثال شاید دو شخص مراجع کننده در یک سن دچار اختلال اضطراب باشند ،اما قطعه درمانی ساب هرکدام ممکن است بسیار از یکدیگر متفاوت باشد چرا که ساخت قطعه بطور شخصی انجام میشود و مثل اثر انگشت است . برای هر فردی مخصوص خود آن فرد ساخته می شود .

سوال : فرایند و جلسات درمان با ساب چگونه است؟
جلسه اول : ارزیابی و تست آنالیز امواج مغز گرفته میشود که توسط نرم افزاری که از انگلیس تهیه کرده ام
امواج مغزی شما را مثل : گاما ، بتا ، آلفا ، تتا ، دلتا را بصورت ریز اعداد در صفحه نمایش نرم افزار نشان می‌دهد و گپ های خالی اعداد در آن موج مغزی که مشخص میشود را یادداشت میکنم .سپس آن اعداد
توسط نرم افزار های موسیقی تبدیل به نت موسیقی میشود .و در انتها نت های موسیقی توسط نرم افزار های ساخت موسیقی مثل : سیبلیوس ، سی سانت کیو، اف ال و … تبدیل به یک قطعه کامل موسیقی درمانی می شود .
مدت زمان موسیقی ساخته شده برای شما کاملا بستگی به تست و میزان اعدادی که یادداشت میکنم دارد .بطور مثال ممکن است برای شخصی قطعه ساب ده دقیقه باشد و برای شخص دیگر یکساعت یا حتی بیشتر از یکساعت باشد . درواقع قطعه ساب همان گپ های خالی اعداد امواج مغزی را باتوجه به اختلالی که مراجع کننده دچار شده ، با فرکانس صوتی که در قطعه هست پر میکند .(برای همین می‌تواند جایگزین قرص باشد ، چراکه قرص اعصاب هم گپ خالی مغزی را پر میکند ) .
جلسه دوم : تحویل قطعه ساب به مراجع، آنالیز آن توسط درمانگر بعلاوه توضیح روش گوش دادن قطعه می باشد(که می‌تواند جلسه دوم بصورت آنلاین توضیحات ارائه شود و نیازی به جلسه حضوری نیست) .

سوال :قطعه ساب دقیقا شامل چه نوع فرکانس یا بخش هایی میشود ؟
۱) سابلیمینال : فرکانسی که بصورت زیر آستانه ساز یا همان ضمیر غیر خود آگاه در قطعه لحاظ میشود .
۲) ساب او دیبال : صوت کم‌حجمی که بلندتر و کشیده میشود و مستقل شنیده نمی‌شود، شاید برای چندمین بار هم که آن قطعه را میشنوید متوجه صدای فرکانس او دیبال نشوید .
۳) بک مینال : پس زمینه یا وارون انکاری : فرکانس آن برعکس میشود تا معنی ندهد، و تاثیر مستقیم نذارد ؛
دیزاین سینت موسیقی در این بخش فرکانس ، با استفاده از علم NLP تنظیم می شود
۴) باینرال: اختلاف هرتز و صدای سومی که میشه آن را پیام مستقل قطعه نامید . بطور مثال : تصور کنید دو تا صدای مختلف داریم یکی با طول موج ۱۰۰ هرتز و آن یکی با طول موج ۱۲۰ هرتز. شما یه طرف هندزفری یا هدفون رو میذارین تو گوشتون و صدای ۱۰۰ هرتزی پخش میشه ، اون یکی طرف رو میذارین تو گوش دیگرتون و صدای ۱۲۰ هرتزی پخش میشه. مغز شما برای اینکه تفاوت رو پر کنه، یه صدای سوم ۲۰ هرتزی تولید میکنه (فاصله بین ۱۰۰ و ۱۲۰ رو پر میکنه) . این صدا همون ضرب بینورال هست. فرکانس باینرال این صدای سوم را در قطعه لحاظ میکند و درواقع مغز دیگر پردازش شده ، امواج قطعه را مستقیما وارد امواج مغزی میکند ( به همین خاطر است تاثیرش موقت نیست ) .
۵)سابویژوآل : تصویر به مغز می‌دهد چون در این فرکانس فضا سازی رخ می‌دهد و به سرعت محو میشود .
(به همین علت حالت وابستگی یا عوارض ندارد چراکه هر بار گوش میکنید این فرکانس باعث تصویر جدیدی در مغز میشود ) .

۶) ساپرالیمینال: مثل موسیقی درمانی و صدای های زنده و طبیعتی مثل : باد ، دریا ، باران استفاده میشود تا ریتم ممتد قطعه هنگام گوش دادن برای مراجع کننده حالت حوصله سر بر یا کلافگی و خستگی نداشته باشد.

سوال : ساخت قطعه ساب چقدر طول می کشه؟:
ساخت قطعه ساب برای هر شخص حداقل بین ۸ تا ۱۴ ساعت زمان می برد .

سوال : ایا هر روانشناسی می تواند ساب بسازد؟
متخصصی می‌تواند قطعه ساب بسازد که حتما : اولا علم نورولوژی یا همان مغز و اعصاب را داشته باشد و دوما مسلط بر علوم آهنگسازی و ساخت قطعه موسیقی باشد و حداقل یک ساز بطور تخصصی بنوازد تا درک کامل و درستی از موسیقی و تاثیر آن بر روی مغز را داشته باشد و بتواند خروجی کار یک قطعه موثر و نتیجه بخش ارائه دهد .

سوال :خانم دکتر در انتها چه پیشنهادی برای مراجعین دارید ؟
متاسفانه این روزها در دنیای مجازی پر شده از قطعه های ساب آماده که با کپی به گوش یکدیگر می رسانند .حتی بعضی از افراد بابت قطعه آماده ای که کپی شده است ، هزینه هم دریافت می‌کنند !! توصیه میکنم هرگز قطعه ساب آماده گوش ندهید ‌،چراکه آن قطعه هرگز بر اساس امواج مغزی شما ساخته نشده و حتی می‌تواند با گوش دادن آن به ریتم و امواج مغزی خود آسیب هم برسانید .

لطفا هوشیار و آگاه باشید

نویسنده : دکتر فاطمه محمدی متخصص بالینی روانشناس ؛ گرایش نوروساینس از انگلستان

سایر مقالات