چه زمانی زمان مناسبی برای مشاوره گرفتن است؟

چه زمانی زمان مناسبی برای مشاوره گرفتن است؟

مراجعین ، و همچنین دوستان و خانواده، اغلب از من می پرسند که آیا یک مشکل کوچک در رابطه آنها نیاز به کمک حرفه ای دارد یا اینکه آیا می توانند و باید مشکلات خود را به تنهایی حل کنند.

من معمولاً این را از آنها می پرسم: آیا آتش سوزی های کوچک در خانه خود را نادیده می گیرید و فقط زمانی با 125تماس می گیرید که خانه شما در آستانه سوختن است؟

همانطور که ما سریع با آتش نشانی تماس می گیریم، باید زودتر برای کمک تماس بگیریم، نه اینکه اجازه دهیم نقاط داغ از کنترل خارج شوند.

ما همچنین باید یک قدم جلوتر برداریم. مانند نحوه آموزش ایمنی در برابر آتش به خانواده خود، باید با یادگیری مهارت های ارتباطی حیاتی و بهبود هوش هیجانی خود، به طور فعال از رابطه خود محافظت کنیم.

در حالی که پاسخ من ممکن است خودخواهانه به نظر برسد، از آنجایی که من یک مشاور زوج هستم، وقتی به شما می گویم اینطور نیست به من اعتماد کنید.

نشانه های گویای رابطه شما به مشاوره زوجین نیاز دارد

در زیر پرچم های قرمز وجود دارد که نشان می دهد اتحادیه شما در حال حرکت است یا در مشکل است.

 1. مدام انتقاد می کنید. شما یا شریک زندگیتان یا هر دوی شما مدام از دیگری انتقاد می کنید. انتقاد بیش از یک شکایت است. شخصی و بی احترامی است.
 2. تحقیرآمیز است. هر زمان که با همدیگر در ارتباط هستید، غرغر، کنایه و ناسپاسی خود را نشان می دهد. شما شریک زندگی خود را دشمن شادی خود می بینید یا برعکس. 
 3. شما در حالت دفاعی هستید . یکی از هر دوی شما مستعد پذیرش دیدگاه شریک یا عذرخواهی نیست. 
 4. شما از نظر عاطفی یا فیزیکی دور هستید. شما یا شریک زندگیتان برای جلوگیری از هر نوع مکالمه عمیق یا درگیری کنار کشیده اید. بحث متوقف می شود. شما دیگر با هم وقت نمی گذرانید و رابطه شما بدون جنسیت است. صمیمیت بین هر دوی شما در حال محو شدن است، و احساس تنهایی به آرامی به وجود آمده است.
 5. خیال پردازی در مورد فرار. شما یا شریک زندگیتان شروع به فکر کردن می کنید “اگر….. چه می شود؟” و در مورد مراتع سرسبز خیال پردازی کنید. اگه جدا زندگی میکردیم چی؟ چه می شد اگر می توانستم با فلانی باشم؟ اگر هرگز با او ازدواج نکردم چه؟
 6. افکار منفی بر مثبت غلبه می کنند . این رابطه “احساس منفی غالب” را تجربه می کند، یعنی زمانی که یک یا هر دو طرف به طور مداوم جنبه منفی مشکلات یا یکدیگر را می بینند. آیا به نکات منفی بیشتر از مثبت ها اهمیت می دهید؟ اگر چنین است، پس سوگیری منفی به احتمال زیاد به سوگیری تایید تبدیل شده است. مبادلات منفی چیزهای مثبت را از بین می برد و در نتیجه باورهای منفی شما را در مورد شریک زندگی خود «ثابت می کند».
 7. اعتیاد اعتیاد یا سوء استفاده در رابطه وجود دارد. اینها زوج هایی هستند که بیشتر به کمک نیاز دارند. آنها با مسائل جدی دست و پنجه نرم می کنند که می تواند باعث آسیب روحی و جسمی به شرکا و خانواده شود. بهبودی و بهبودی این آسیب ها به کمک یک زوج درمانگر ماهر نیاز دارد.

اگر در یک رابطه خشونت آمیز کودک آزاری و همسرآزاری هستید، تنها نیستید. با خط تلفن مرکز اورژانس اجتماعی به شماره 123 تماس بگیرید. 

خودمراقبتی پیشگیرانه برای زوج ها

آیا زوجین باید در صورت بروز مشکلات فوق به دنبال مشاوره باشند؟ قطعا بله.

با این حال، زوج ها باید قبل از بروز این مشکلات به دنبال مشاوره زوجین باشند. تحقیقات نشان داده است که زوج هایی که زود به دنبال کمک هستند، بهترین شانس برای ماندگاری و شکوفایی را حتی در مواقع سخت دارند.

وقتی با یک زوج ملاقات می‌کنم، فرآیند دریافت دقیق را طی می‌کنیم. ما تاریخچه شرکا را به عنوان یک فرد و به عنوان یک زوج ارزیابی می کنیم. اغلب اوقات، ما قادریم مشخص کنیم که چه زمانی مشکلات شروع شده اند. معمولاً این مسائل با تغییر یا گذار در زندگی آنها همزمان است.

این انتقال ها عبارتند از:

 • نامزد شدن
 • ترکیب خانواده ها (ازدواج مجدد)
 • بچه دار شدن
 • تربیت نوجوانان
 • مراقبت از والدین سالمند
 • در حال حرکت
 • تغییر شغل یا موقعیت مالی
 • کنار آمدن با مرگ
 • مقابله با یک مشکل سلامتی
 • تبدیل شدن به لانه خالی

من به خانواده و دوستان توصیه می کنم هر زمان که با هر یک از رویدادهای تغییر دهنده زندگی بالا مواجه می شوند، به دنبال مشاوره روابط خصوصی یا شرکت در کارگاه های معتبر زوجین باشند. این به نفع خودشان است.

کمک گرفتن زودهنگام – حتی زمانی که رابطه رضایت بخش و شاد است – از فاجعه جلوگیری می کند.

تغییر زندگی می تواند حتی قوی ترین ازدواج ها را تحت تأثیر قرار دهد. استرس ذهن ما را به خود مشغول می کند. تشریفات ارتباطی که ما ایجاد کرده‌ایم، مانند روتین‌های شب قرار یا قبل از خواب، مختل می‌شوند. ما تحریک پذیرتر می شویم و به سرعت دچار سیل عاطفی می شویم.

جلوگیری از آسیب به خانواده

مطالعات موسسه گاتمن، خالق رویکرد زوج درمانی مبتنی بر علم که مورد اعتماد هزاران زوج درمانگر در سراسر جهان است، “استادها” و “فاجعه” روابط را آشکار می کند.

داده ها از مطالعاتی که بیش از 3500 زوج را در بر می گرفت و بیش از 45 سال را در بر می گرفت، استخراج شد. برای اولین بار، کارشناسان روابط توانستند به صورت علمی کمیت کنند که زوج ها در ازدواج های شاد پایدار چه می کنند و چه رفتارهایی منجر به طلاق می شود.

استادان و بلایا

“استادان” روابط لزوماً همه چیز را همیشه درست انجام نمی دادند. اما آنها می‌دانستند که چگونه اصلاح کنند، صمیمیت خود را عمیق‌تر کنند، در زندگی‌شان معنا بسازند – حتی در زمان‌های سخت.

“فاجعه”  در وابط شریکانی بود که یاد نگرفتند چگونه تعارض را مدیریت کنند یا به طور مؤثر ارتباط برقرار کنند. آنها دوستی خود را نادیده گرفتند – که به گفته محققان، پایه ای برای اعتماد، تعهد، قدردانی، حل مشکل، صمیمیت و رویاهای مشترک است.

تفاوت بین دو گروه در این بود که استادان ترکیبی از ابزارها، مهارت ها و رفتارها را یاد گرفتند تا روابط خود را در مسیر درست نگه دارند.

برای بلایا، آنها از “خطرات آتش” بی اطلاع بودند، که به شعله های آتشین و غیر قابل کنترل تبدیل شد.

به همین دلیل است که می‌گویم: «در مهارت‌های رابطه‌ای بیاموزید و به آنها مسلط شوید، حتی زمانی که رابطه سالم و شاد است.»

علائم هشدار دهنده را بشناسید و فعالانه خانواده خود را ایمن نگه دارید. از هرگونه آسیبی که ممکن است جبران ناپذیر باشد جلوگیری کنید. زوج ها نباید منتظر بمانند تا در حالت ناامید باشند و قبل از اینکه به دنبال کمک حرفه ای باشند.

وقتی مشکلات طولانی می شوند چه اتفاقی می افتد؟

به گفته دکتر جان گاتمن، موسس موسسه گاتمن، زوج های ناراضی به طور متوسط ​​شش سال صبر می کنند تا برای مشاوره زوجین مراجعه کنند. این شش سال درگیری مزمن، رنجش، انتقاد، تحقیر، حالت تدافعی، رانش، تخیلات و سوگیری منفی است. حتی بدتر از آن، ممکن است  از شش سال بیشتر باشد.

این مایه تاسف است زیرا زمان بندی همه چیز است.

اثربخشی زوجین و مشاوره ازدواج رابطه مستقیمی با انگیزه شرکا دارد. هنگامی که مشکلات بیش از حد ریشه دار شده اند و آسیب های گذشته برای مدت طولانی تسخیر شده اند، ممکن است انگیزه وجود نداشته باشد. کیفیت تعاملات آنها به خاکستر تبدیل شده است و بازسازی خانه به زمان، کار و انگیزه ای عظیم نیاز دارد.

روابط کار می کند

ازدواج همچنان یک تجارت پرخطر است. طبق آمار World Population Review، (تا سال 2019) 50 درصد از ازدواج ها به طلاق ختم می شود. اگر بین 20 تا 25 سالگی ازدواج کنید، 60 درصد احتمال دارد که ازدواج شما به طلاق ختم شود. احتمال طلاق در ازدواج دوم 60 درصد و ازدواج سوم 73 درصد است.

این آمار تأیید می کند که همیشه زمان خوبی برای جستجوی راهنمایی های حرفه ای برای کمک به یادگیری و یادگیری مجدد رفتارها و مهارت های شادی رابطه است.

از کجا کمک بگیریم

منابع متعددی برای کمک به رابطه وجود دارد. بسته به شرایط و مرحله رابطه شما، هر یک از موارد زیر انتخاب خوبی است:

 1. زوج درمانگر به دنبال یک درمانگر آموزش دیده حرفه ای باشید که در زوج درمانی تخصص دارد. زوج درمانگران دارای آموزش و تجربه تخصصی و پایه ای برای تشخیص و درمان موثر زوج ها هستند. به هر حال، اگر برای مفاصل زانوی خود به کمک پزشکی نیاز داشتید، می خواهید توسط یک متخصص – یک متخصص ارتوپدی زانو درمان شوید. در زمینه مشاوره زوجین هم تفاوتی ندارد. درمانگران معتبر گاتمن در روش گاتمن آموزش دیده اند. بسیاری از مشاوران گاتمن نیز در انواع دیگر رویکردها آموزش دیده اند و می توانند بهترین طرح درمانی را برای رابطه شما ترکیب کنند.  
 2. کارگاه یا عقب نشینی زوج ها. در یک کارگاه زوج ها، شرکت کنید.  زوج‌هایی با موقعیت‌های مختلف در این کارگاه شرکت می‌کنند: از تازه ازدواج کرده‌ها تا بازنشستگان، از کسانی که با آسیب‌های روانی کنار می‌آیند تا کسانی که می‌خواهند یک فرار عاشقانه داشته باشند، این کارگاهها می تواند کیفیت تعامل شما با یکدیگر را بهبود بخشد.
 3. مطالعه مقالات و کتب مناسب اگر می خواهید روشی را خودتان انجام دهید، اطلاعاتی را از پژوهشگران برجسته زوج ها جستجو کنید. از مقالات سایت ماwww.mehrcc.ir  در بخش مقالات ازدواج و خانواده استفاده کنید.
 4. از زوج های خوشبخت الگوبرداری کنید. از زوج هایی که در ازدواج های پایدار هستند حمایت کنید. اغلب، زوج هایی که احساس ناراحتی می کنند یا در یک حلقه بازخورد منفی قرار می گیرند، متأسفانه خود را منزوی می کنند. دوستان و اعضای خانواده قابل اعتماد می توانند مثال هایی از نحوه برقراری ارتباط، مدیریت تعارض ارائه دهند. از بهترین ویژگی های رابطه آنها تقلید کنید. با این حال، چیزهایی را که شخصی هستند با دوستان و خانواده خود در میان نگذارید و از آنها مشاوره نخواهید. گاهی اوقات، افرادی که در مشاوره یا روابط متخصص نیستند، ممکن است توصیه هایی را به شما ارائه دهند که بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر دارد. آنها می توانند مغرضانه باشند و پیچیدگی های رابطه شما را که برای شما شخصی است درک نکنند.

هرگز منتظر نباش

هر کاری انجام می دهید هرگز منتظر نمانید. انتظار و امید به بهبود اوضاع هرگز راه حل نیست.

علائم هشدار دهنده را نادیده نگیرید اجازه ندهید نقاط داغ رشد کنند و عشق شما را به خاکستر تبدیل کنند. با یادگیری و تسلط بر مهارت های اساسی روابط، از خانه خود محافظت و تقویت کنید.

 

مترجم: دکتر افسانه وکیلی