ازدواج و خانواده درمانی

ازدواج و خانواده درمانی

ازدواج و خانواده درمانی (MFT) نوعی از روان درمانی است که رفتار‌های همه اعضای خانواده و طریقی که این رفتار‌ها نه تنها بر یک عضو خانواده، بلکه بر روابط بین اعضای خانواده و خانواده به عنوان یک کل تاثیر می‌گذارد را بررسی می‌کند. به همین دلیل در این درمان زمان بین درمان انفرادی و درمان زوجی و خانوادگی تقسیم می‌شود. MFT همچنین به زوج درمانی و خانواده درمانی، مشاوره زوجی، مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده نیز گفته می‌شود.

درچه مواردی از آن استفاده می شود؟

طیف وسیعی از مشکلات جسمی و روانی که توسط MFT درمان می شوند شامل درگیری زناشویی و زوجین ، درگیری والدین و فرزندان ، سوء مصرف الکل و مواد مخدر ، اختلال عملکرد جنسی ، اندوه ، ناراحتی ، اختلالات خوردن و مسائل مربوط به وزن ، مشکلات رفتاری کودکان و مسائل مربوط به مراقبت از سالمندان است. مقابله با زوال عقل والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ . روانشناسان MFT علاوه بر این با مسائل مربوط به سلامت روان مانند افسردگی ، اضطراب یا اسکیزوفرنی یکی از اعضای خانواده کار می کنند و تأثیر این مسائل بر بقیه اعضای خانواده را مورد بررسی قرار می دهند.

 

چه انتظاری از آن داریم ؟

MFT معمولاً یک درمان کوتاه مدت است که به طور متوسط ​​شامل 12 جلسه با محوریت راه حل است. بسته به ماهیت و شدت مشکل (ها) ممکن است به جلسات بیشتری نیاز باشد. در مشاوره زوج یا ازدواج ، درمانگر با ملاقات با هر دو شریک زندگی شروع می کند و سپس مدتی را با هر فرد اختصاص می دهد. در خانواده درمانی ، درمانگر همچنین با ملاقات با کل خانواده شروع می کند و در صورت لزوم ، جداگانه با اعضای خانواده خود ملاقات می کند. جلسه اول عمدتا برای جمع آوری اطلاعات است ، بنابراین درمانگر می تواند در مورد مشکلی که شما را به درمان کشانده است بیاموزد ، افکار همه افراد درگیر را جلب کند و پویایی زوج/خانواده را مشاهده کند. در عین حال ، شما باید بتوانید درک روشنی از نقش و شایستگی درمانگر داشته باشیداهداف درمان و هرگونه “قاعده ای” که باید در جلسات و خارج از آن رعایت شود ، مانند این که چه کسی باید در چه جلساتی شرکت کند و محرمانه بودن اطلاعاتی که بین و بین شریک زندگی یا اعضای خانواده و درمانگر به اشتراک گذاشته می شود. با گذشت زمان ، شما نقشها و رفتارهای فردی خانواده را که منجر به تعارض می شود ، شناسایی خواهید کرد ، چالشهای خاصی را شناسایی کرده و راههای حل فعالانه مسائل را کشف خواهید کرد.

 

چگونه عمل می کند؟

در حالی که درمان سنتی بیشتر بر روی فرد تمرکز می کند ، MFT بررسی می کند که چگونه رفتار فرد بر فرد و روابط آنها به عنوان بخشی از یک زوج یا خانواده تأثیر می گذارد. نظریه پشت MFT این است که صرف نظر از این که مشکلی در یک فرد یا درون یک خانواده ظاهر شود ، مشارکت سایر اعضای خانواده در فرایند درمانی منجر به راه حل های مثرتری می شود. MFT هدف گرا است و در جهت رسیدن به نتیجه نهایی کار می کند. در سال های اخیر ، تمرین کنندگان و گروه های MFT خواستار گسترش رویکردهای آموزشی سنتی MFT شده اند که شامل شیوه های “دنیای واقعی” برای ادغام سایر درمان ها و فراگیر شدن زوج ها و خانواده های غیرهمجنس گرا است.
در درمانگر ازدواج و خانواده به دنبال چه چیزی باشیم
یک درمانگر مجاز ازدواج و خانواده یک روانشناس با مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا ست که آموزش های تخصصی شامل دو سال یا 3000 ساعت تجربه بالینی تحت نظارت درمانگر ازدواج و خانواده را گذرانده باشد. مهم است که با شخصی کار کنید که شما و اعضای خانواده به او اعتماد دارید و در محیط مشاوره با او احساس راحتی می کنید.