اضطراب و استرس ناشی از کرونا ریشه اصلی بیماری‌های گوارشی

اضطراب و استرس ناشی از کرونا ریشه اصلی بیماری‌های گوارشی

فشارهای روانی که ما از آن به عنوان استرس یاد می کینم، چیزی است که شاید  محرک زندگی بشر از آغاز تاکنون بوده است، اما باید مشخص شود استرس تا کجا مناسب است و در کجا باید آن را کنترل کرد. بسیاری از افراد به دنبال تأمین رفاه در زندگی، آرامش خود را فدا می کنند و در پی از دست دادن این آرامش، مشکلات روحی، روانی و جسمی مثل ناراحتی های گوارش، پیدا می کنند. ویروس کرونا از جمله عواملی استکه این روزها مشکلات متنوع و بسیاری را برای افراد جامعه ایجاد نموده است که از آن جمله حضور علائمی مانند درد شکم، اسهال، یبوست، تهوع و استفراغ در افراد مبتلا می باشد. با م همراه باشید.

فشارهای روانی که ما از آن به عنوان استرس یاد می کینم، چیزی است که شاید  محرک زندگی بشر از آغاز تاکنون بوده است، اما باید مشخص شود استرس تا کجا مناسب است و در کجا باید آن را کنترل کرد. بسیاری از افراد به دنبال تأمین رفاه در زندگی، آرامش خود را فدا می کنند و در پی از دست دادن این آرامش، مشکلات روحی، روانی و جسمی مثل ناراحتی های گوارش، پیدا می کنند. شما می‌توانید در ادامه این مقاله که در وب‌سایت مرکز مهر منتشر شده است اطلاعات لازم در این خصوص را دریافت نمایید.

استرس با سیستم گوارش چه می‌کند که فرد به محض استرس دچار دل درد می شود؟

روده انسان ارتباط عمیقی با  سیستم عصبی مرکزی  دارد، از این رو، استرس بیش از حد می تواند موجب بروز مشکلات گوارشی شود. روده به عنوان مغز دوم انسان نیز شناخته می شود و ارتباطی قوی بین روده و مغز وجود دارد که استرس می تواند در آن اختلال ایجاد کند. دستگاه گوارش از دیگر سیستم های بدن مجزا نیست و به نوعی مرتبط با آنها است، بنابراین استرس تمام دستگاه‌های بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. وقتی فرد استرس پیدا می کند اشتها در آنها تغییر می کند؛ زیراسیستم گوارش ایزوله نیست و تأثیر استرس بر روی مغز می‌تواند مشکلات دستگاه گوارش را رقم بزند. استرس می تواند بر روی دستگاه گوارش فوقانی از جمله بزاق دهان تاثیر گذار باشد که این برای دندان ها مخرب است؛ بنابراین هم خشکی و هم افزایش بزاق دهان ناشی از استرس است. احساس توده ای در حلق، به دلیل استرس ایجاد می شود، در واقع این توده وجود ندارد و فقط یک احساس درونی است و چنانچه استرس به صورت مداوم در فرد وجود داشته باشد، این حس وجود توده دردهان نیز ماندگار خواهد شد. حرکات دودی دستگاه گوارش می تواند به صورت افزایش حرکات یا کاهش حرکات بروز پیدا کند. در معده استرس می تواند فلج معده ایجاد کند، فرد سیری زودرس پیدا می کند و در روده ها هم می تواند منجر به افزایش و یا کاهش حرکات دودی روده شود.

اما چگونه میتوانیم مشکلات گوارشی مرتبط با استرس را از مواردی که نشانه دهنده ابتلا به کروناویروس جدید هستند، تشخیص دهیم؟

علائم روانی اغلب بر گوارش تاثیرگذار هستند. استرس می تواند موجب کرامپ های شکمی، اسهال، نیاز مکرر به استفاده از توالت، بی اشتهایی، و نفخ شود. در حقیقت، روده شما دارای یک سیستم عصبی مختص به خود است. ارتباطی نزدیک بین سیستم عصبی مرکزی و سیستم عصبی روده ای وجود دارد که اغلب به عنوان محور روده-مغز شناخته می شود. زمانی که استرس، اضطراب یا افسردگی سیستم عصبی مرکزی را درگیر می کند، این شرایط اغلب به اختلال در ارتباط با سیستم عصبی روده ای منجر شده و خود را در قالب پریشانی گوارشی نشان می دهد. این شرایط به چند دلیل رخ می دهد. زمانی که استرس دارید، بدن انرژی خود را بر واکنش های جنگ یا گریز متمرکز می‌کند و توجه کمتری به عملکردهای غیرضروری مانند گوارش دارد. این شرایط می‌تواند به بروز مشکلات گوارشی، از جمله اسهال منجر شود. واکنش های دیگر به استرس مانند مصرف غذاهایی که معمولا آنها را نمی خورید یا غذا خوردن نامنظم می توانند مشکل را تشدید کنند. از دیگر عواملی که می توانند در گوارش شما اختلال ایجاد کنند می توان به کمبود خواب و تغییرات هورمونی از جمله موارد مرتبط با قاعدگی در خانم‌ها اشاره کرد. به طور خاص، افراد مبتلا به مسائل گوارشی زمینه ای ممکن است در نتیجه استرس مستعد تجربه این قبیل مشکلات باشند. در صورتی که علائم دیگری به غیر از درد شکم ندارید و استرس بالایی را تجربه کردید برای مدیریت استرس خود می‌توانید از روانشناسان متخصص در این حوزه مشاوره تخصصی دریافت کنید.

نتایج حاصل از مطالعات جدید منتشر شده در دنیا نشان می دهد که برخی افراد در مراحل اولیه عفونت با ویروس کرونا ممکن است علائمی مانند درد شکم، اسهال، یبوست، تهوع و استفراغ را تجربه کنند؛ ولی متاسفانه، اطلاعات دقیقی درباره حتمی بودن مشکلات گوارشی ناشی از بیماری کویید-19 وجود نداشته و روشی مطمئن برای تمایز علائم گوارشی مرتبط با کووید-19 در برابر سایر دلایل وجود ندارد. با این وجود، اگر علائم برای شما غیرمعمول هستند، یا با علائم دیگری مانند خستگی شدید، بدن درد، یا دشواری در تنفس همراه می‌شوند، بهتر است با یک پزشک متخصص تماس بگیرید. مدیریت استرس می تواند به پیشگیری و بهبود علائم گوارشی کمک کند. اگر تنها با مشکلات گوارشی، مانند حالت تهوع یا اسهال مواجه هستید و علائم دیگری ندارید، در پی روش‌هایی برای مدیریت استرس و آرامش معده متلاطم خود باشید.

به جای تمرکز بیش از حد بر دستگاه گوارش، علاوه بر رعایت پروتوکول‌های بهداشتی عادات مناسب کاهش استرس زیر را برای کسب آرامش مد نظر قرار دهید:

منبع / نویسنده: زهرا صادقیان؛ درمانگر و مشاور خانواده