چطور یک رابطه پایدار و عاشقانه را شروع کنیم و آن را حفظ کنیم

چطور یک رابطه پایدار و عاشقانه را شروع کنیم و آن را حفظ کنیم

رابطه موفق و پایدار آرزوی است شدنی. کیست که عاشق افسانه پریان نباشد؟ و بیشتر ما می خواهیم باور کنیم که وقتی شاهزادۀ رؤیاهایمان را پیدا کنیم از هر چه غروب غمگین است خلاص می شویم و تا ابد شاد و خوشحال کنار هم زندگی می کنیم. باید همین ابتدا اقرار کنیم که دوست داشتن یک حس است و حفظ آن یک مهارت. چه بخواهید یک رابطۀ جدید را شروع کنید و چه بخواهید یک ازدواج چندین ساله را ترمیم و تقویت کنید توصیه‌هایی که من به عنوان زوج درمانگر و متخصص آسیب‌های ارتباطی در این مقاله جمع‌آوری کرده‌ام به دردتان می‌خورند.

رابطه موفق و پایدار آرزوی است شدنی. کیست که عاشق افسانه پریان نباشد؟ و بیشتر ما می خواهیم باور کنیم که وقتی شاهزادۀ رؤیاهایمان را پیدا کنیم از هر چه غروب غمگین است خلاص می شویم و تا ابد شاد و خوشحال کنار هم زندگی می کنیم. شروع رابطه عاشقانه آن هم بعد از چندین تجربه شکست به نظر کاری سخت و غیر ممکن می‌آید. شروع و برقراری یک رابطه عاشقانه موفق یک مهارت و هنر است که پیامدهای بسیار مثبتی در زندگی به همراه دارد. داشتن یک رابطه تنها منوط به روزهای اول آشنایی نیست بلکه حفظ رابطه عاشقانه در تمامی طول رابطه نیاز به تلاش دارد. نوع برخورد و جنس ارتباط از همان ابتدای رابطه می‌تواند تعیین‌کننده نوع ارتباط دو طرف در سال‌های آینده نیز باشد. از این جهت اگر می‌خواهید یک ازدواج و یا رابطه ای گرم داشته باشید، باید در آغاز به مسائل زیادی، توجه داشته باشید.

باید همین ابتدا اقرار کنیم که دوست داشتن یک حس است و حفظ آن یک مهارت. هیچ یک از ما در مدرسه کلاسی با عنوان “عشق و ازدواج” نداشته‌ایم ونخواهیم داشت! در حقیقت اکثر ما هیچ گاه هیچ یکی از مهارت‌های زندگی را یاد نگرفته‌ایم، چه برسد به مهارت‌های برقراری و حفظ رابطه. پس جای تعجب نیست که اکثر زوج‌ها آن بیرون در حال دست و پا زدن هستند و باز هم نمی‌دانند چطور خودشان را نجات دهند. چه بسا مشاوران و زوج درمانگرانی که می شنوند افراد دائماً از رابطه‌هایشان شکایت می‌کنند. و می‌خواهید بدانید بیشترین شکایتی که همیشه شنیده می شود چیست؟ این است:

“برقراری رابطه چقدر سخت است!”

و پاسخ آن‌ها همیشه این است:

“روابط ذاتاً دشوار نیستند. افرا درگیر در رابطه هستند که آن را دشوار می‌کنند.”

پس چه بخواهید یک رابطۀ جدید را شروع کنید و چه بخواهید یک ازدواج چندین ساله را ترمیم و تقویت کنید توصیه‌هایی که من به عنوان زوج درمانگر و متخصص آسیب‌های ارتباطی در اینجا جمع‌آوری کرده‌ام به دردتان می‌خورند.

 1. معیارهای خود در رابطه را مشخص کنید

شاید همه دیگر این جمله کلیشه‌ای را شنیده باشید که برای شروع یک رابطه عاشقانه در قدم اول باید از معیارها و خصوصیات ظاهری و شخصیتی فردی که شما را جذب می‌کند، آگاه باشید و براساس آن فردی را برای شروع رابطه عاشقانه انتخاب کنید. پس برای رسیدن به  اهداف خود و برآورده شدن انتظارات‌تان باید قبل از آغاز یک رابطه، شخصیت، تمایلات جنسی و عواطف خود را مشخص کنید. چون شما نمی‌توانید خصوصیات طرف مقابل خود را تغییر دهید تا در رابطه احساس رضایت کنید؛ بلکه باید بر اساس معیارهای خودتان انتخاب درستی داشته باشید.

وب سایت های بسیار خوبی  وجود دارند که این امکان را به شما می دهند تا از خودتان تست شخصیت بگیرید. این آزمون به شما نشان می دهد که در بین ویژگی های شخصیتی دیگر تا چه حد درون گرا یا برون گرا هستید.

وقتی هر دوی شما این آزمون را بدهید و در مورد ویژگی های شخصیتی یکدیگر بخوانید، یکدیگر را بهتر درک می کنید. درک صحیح نسبت به یکدیگر کاری است که در ابتدای رابطه باید نسبت به آن آگاه باشید.

 1. اوقات زیادی را باهم سپری کنید

پیش از ازدواج و برای شناخت یکدیگر وقت زیادی را باهم بگذرانید. این‌گونه است که خواهید فهمید که طرف مقابل برای شما مناسب است یا نه. اوقات خود را محدود به کافی‌شاپ رفتن و گپ‌زدن‌های تکراری نکنید، بلکه طی این اوقات سعی کنید همدیگر را عمیقا بشناسید. شما با حرف زدن و برقراری رابطه‌ی صمیمانه است که همدیگر را خواهید شناخت. اگر نمی‌توانید این کار را بکنید یا نمی‌توانید آن را بیاموزید، رابطه‌تان دوام نخواهد آورد.

 1. فقط این رابطه یا دیگر هیچ، نباشید

اینکه بخواهید در شروع یک رابطه عاشقانه روی فرد مقابل خود حس مالکیت داشته باشید یک امتیاز منفی محسوب می‌شود. حس مالکیت نشان‌دهنده ناامنی وجودی شماست پس در صورتی که قصد برقراری رابطه طولانی مدت با فردی را دارید، نمایان شدن نشانه‌های حسودی به خصوص در ابتدای رابطه چندان خوشایند نیست. شما نمی‌توانید از کسی انتظار داشته باشید که روابط خودش را محدود کند یا بخواهید از تمام رفت و آمدهایش خبر داشته باشید.

 1. در مورد مسائل مالی‌تان صحبت کنید و بودجه‌تان را برنامه ریزی کنید

در اوایل دوستی‌های قبل ازدواج هر دو طرف برای راضی کردن طرف مقابل‌شان ممکن است کارهایی بکنند. اما از همان ابتدای رابطه لازم نیست هدیه‌های گران قیمت بخرید یا برنامه‌هایی که هزینه‌های زیادی را به شما تحمیل می‌کند، تدارک ببینید. زمانی که در رابطه به حدی از آشنایی و اعتماد رسیدید، مطابق خواسته خود اقدام کنید.

پول یکی از مهم ترین چیزهایی است که یک رابطه را به راحتی در هم می‌شکند. شاید یکی از شما ولخرج باشد و دیگری پس انداز کن. این به راحتی تبدیل به مسئله می شود! همین موضوع باعث بروز مخالفت و اختلاف‌های جدی می‌شود.

پس در مورد چگونه پول خرج کردنتان صحبت کنید به توافق برسید، یک بودجه بندی برای خودتان در نظر بگیرید و به آن متعهد بمانید.

 

 1. پا به پای هم پیش بروید

تداوم رابطه‌ی عاشقانه، یک کار تیمی است. اگر می‌خواهید رابطه‌تان دوام بیاورد، نباید از طرف مقابل‌تان انتظار داشته باشید که همیشه برای ابراز احساسات پیش‌قدم شود. رابطه‌‌ی زن و مرد یک خیابان دوطرفه‌ است و اگر فقط یک طرف بروید، به‌زودی به پایان آن خواهید رسید.

 1. خیلی گذشت داشته باشید

همه‌ی ما مرتکب اشتباهاتی می‌شویم و باید بدانیم که گذشت بسیاری در رابطه نیاز است. اگر واقعا برای طرف مقابلتان ارزش قائل هستید باید او را به‌خاطر اشتباهاتی که مرتکب می‌شود ببخشید. کینه به دل داشتن از طرف مقابل، برای رابطه سم است و سمی بودن رابطه چیزی نیست که آن را پایدار نگه دارد. کینه و کدورت‌ها را فراموش کنید و این افکار سمی را دور بریزید. تنها رابطه‌هایی ماندگار می‌شوند و ادادامه‌دار که در آنها طرفین برای گذشت کردن از یکدیگر پیشی می‌گیرند و پیش قدم می‌شوند.

7- برای پیش بردن رابطه عجله یا اصرار بیش از حد نکنید

یک رابطه عاشقانه مانند بذری است که باید به تدریح رشد کند و شکوفا شود. پس برای داشتن یک رابطه رومانتیک باید صبور باشید و عجله نکنید. به یکدیگر فرصت دهید، به هم عشق بورزید تا از عمق گرفتن رابطه‌تان و شاخ و برگ گرفتن بذر عشقتان در کنار یکدیگر لذت ببرید. اول اعتمادسازی بکنید. اعتماد، قطب اساسی در یک رابطه است. برقراری یک رابطه عاشقانه پایدار نیازمند سخت‌کوشی و تلاش فراوان است که پیش‌نیاز آن بنا کردن پایه‌های اعتماد است؛ پس از جانب خود مطمئن شوید که به فرد دیگری احساسی ندارید، سپس رابطه جدید را آغاز کنید. بازسازی رابطه بعد از دروغ گفتن دشوار است چرا که احساسات طرف مقابل هم جریحه‌دار می‌شود.

 1. برای داشتن رابطه جنسی عجله نکنید

نداشتن رابطه جنسی در ابتدای رابطه بسیار حائز اهمیت است. پیش زمینه یک رابطه جنسی سالم، شکل گیری صمیمیت، تعهد و اعتماد است. به خصوص اینکه معمولا دختران بعد از برقراری رابطه جنسی به طرف مقابل خود وابسته‌تر می‌شوند و بر عکس مردان ممکن است علاقه اولیه خود را از دست بدهند.

 1. باهم مسابقه نگذارید و بر سر هم منت نگذارید

زندگی زناشویی عرصه‌ی رقابت نیست. به همین دلیل لزومی به امتیاز گرفتن از طرف مقابل هم نیست. به بیان بهتر، اگر کار خوبی را در حق طرف مقابل انجام می‌دهید یا به هر نحوی به او کمک می‌کنید، لازم نیست شیپور دست‌تان بگیرید و هر جا که شد اعلام کنید من به فلانی کمک کردم و فلان‌ کار را در حق او انجام دادم. همین مطلب برای زمانی که طرف مقابل اشتباهی مرتکب شده باشد یا از دست او عصبانی باشید هم صدق می‌کند. لزومی ندارد برای راحت کردن خود همه چیز را سر او خالی کنید. به‌احتمال زیاد این یکی از مهم‌ترین دلایل شکست روابط است. هیچ‌کس نمی‌خواهد در مسابقه‌ی زندگی بازنده‌ باشد، به همین خاطر طرف مقابل را مقصر جلوه می‌دهد و از اینجاست که ورق برمی‌گردد و همه ‌چیز رو به پایان می‌رود.

 1. مشوق همدیگر باشید

مطمئنا شما نمی‌خواهید کسی دست‌و‌بال‌تان را ببندد و از انجام بعضی از امور و رسیدن به رؤیاها منع‌تان کند. نه شما این را می‌خواهید و نه طرف مقابلتان. پس حتما همدیگر را در رسیدن به اهداف‌تان تشویق کنید. یکی از دلایل اصلی اینکه فرد به رابطه‌ای گرایش پیداکند ان است که حس کند به صورت دونفره بیشتر و آسوده‌تر به سمت آرزوها و خواسته‌هایش حرکت می‌کند.

 1. از هم تعریف کنید

تعریف کردن از همدیگر کار ساده و مفیدی است. با‌این‌کار به طرف مقابلتان نشان می‌دهید که واقعا برایش ارزش قائل هستید. از تغییرات ظاهری همسرتان به وجد بیایید و این شادی و توجه را به او نشان بدهید. طرز بیان احساسات در رابطه‌ی عاطفی واقعا مهم است. دستاوردهای شغلی یکدیگر را مایه‌ی افتخار خودتان بدانید و در حضور دیگران اعلام کنید که به او می‌بالید. فقط حواستان باشد که الکی تعریف نکنید، چون طرف مقابل این حس را از شما می‌گیرد و احساس بدی ممکن ست به او دست بدهد. نقاط قوت او را بشناسید و در آن حوزه‌ها از او تعریف کنید.

 1. اگر فرصت دارید با هم به سفر بروید

در هنگام سفر رفتن بسیاری از سختی‌ها و چالش‌های کوچک و بزرگ بر سر راهمان قرار می‌گیرد. شما می توانید در آن موقعیت‌ها رفتار طرف مقابل را ارزیابی کنید. هر چند حواستان باید باشد که زود قضاوت نکنید. شرایط را در نظر بگیرید و خودتان را جای فرد بگذارید و ببینید شما در آن موقعیت چه کار میکردید. چنانچه از طرف مقابل رفتار مناسب ندیدی باز هم فرصت بدهید؛ چه بسا ممکن است فرد در همان موقیعت در دفعات بعد واکنش مناسب‌تری نشان دهد. اما در هر صورت در هنگام سفر بسیاری از فاکتورهای اساسی شخصیت فرد مشخص می‌شود.

 1. ادب را رعایت کنید

این هم یکی از قواعد طلایی زندگی مشترک است. همیشه و در هر حال وقتی کنار شریک زندگی‌تان هستید، ادب را رعایت کنید. گاهی اوقات شوخی کردن با بی‌ادبی اشتباه گرفته می‌شود. حواستان باشد منظور از ادب این است که به همراه زندگی‌تان، نظراتش، عقایدش و خواسته‌هایش احترام بگذارید. وقتی صحبت میکند خوب گوش دهید و با احترام سعی کنید حرف دلش را بفهمید. شوخی‌های مردانه نکنید و زنان هم عفت کلام خود را تحت هیچ شرایطی از دست ندهند. هر چیزی سر جای خودش قشنگی دارد، زن بودن به ناز و عشوه و زیبا سخن گفتن زیباست و مرد بودن به عشاق بودن و رمانتیک بودن و باادب بودن.

 1. نیازهای طرف مقابلتان را حداقل برابر با خواستۀ خودتان یا حتی مقدم بر خواستۀ خودتان قرار دهید

این مورد به موازات خودخواهی پیش می‌رود. هیچ کس نمی‌خواهد شریک زندگی یا معشوقه‌اش احساس کند که او مراقب نیازهایش نیست. شما باید متوجه شوید که پارتنرتان چه چیزی را دوست دارد و سپس آن را انجام دهید و بالعکس. هر دو طرف رابطه باید 100% تلاششان را بکنند تا دیگری را خوشنود کنند. این نمی تواند یک طرفه باشد. برای خوشحال کردن همدیگر از هم پیشی بگیرید و به طرف نشان دهید که همواره آماده گذشتن از خواسته‌های خود و تحقق خواسته‌ها و تمایلات او هستید.

 سخن پایانی

شروع یک رابطه عاشقانه کار بسیار لذت بخشی است اما ممکن است کمی نگران‌کننده هم باشد. شروع رابطه اصولی دارد که اگر طبق آن‌ها پیش بروید، احتمال موفقیت رابطه‌تان تا حدود زیادی افزایش پیدا می‌کند. همانطور که قبلا گفته شد حفظ رابطه نیازمند مراقبت و نگهداری روزانه است. هر روز همچون گیاه برای رشد و پرورشش به آن آب و نور بدهید. در حفظ رابطه باید از خود گذشتگی کرد و پر تلاش بود. فقط لازم است نسبت به آنچه که سلامت رابطه را حفظ می‌کند آگاهی پیدا کنید و سپس در جهت حفظ مداوم آنها تلاش کنید. می توانید همین الان این مقاله را برای همسر یا پارتنر خود ارسال کنید تا وی هم دانش بیشتری نسبت به این موضوع پیدا کند.

ساکت بودن، گوشه گیر شدن، ارسال پیام های مبهم با سخن بزرگان و پیام‌هایی متنی و تصویری از طریق پست‌ها و استوری‌های اینستاگرام دردی را دوا نمی‌کند. پیامی برای همسر یا پارتنر خود دارید؟ شجاعانه خواسته‌های خود را با حضور وی مطرح و برای برطرف کردنشان هر دو صمیمانه تلاش کنید. برای شادی طرف مقابلتان جانانه تلاش کنید، بیشتر بدانید، برنامه ریزی کنید و مجدداً تلاش کنید.

 

منبع / نویسنده: زهرا صادقیان درمانگر و مشاور خانواده