هفت راه برای رشد پس از طلاق

هفت راه برای رشد پس از طلاق

آیا به تازگی طلاق گرفته ­اید ؟ خب، دوره پس از طلاق نیز می تواند چالش برانگیز باشد. وبلاگ نویس مهمان، جوآن وینبرگ دارای نکاتی فوق العاده برای کمک به شما پس از طلاق است. او یک برنامه برای ارائه نیز دارد.

پس از طلاق یک زمان بسیار چالش برانگیز و غریب در زندگی شخص شروع می­شود.

این یک سواری هیجان انگیز احساسی است که هیچ کس نمی خواهد به تنهایی سوار شود. همچنین سخت است که مجددا به حالت یکنواختی برسیم و همچنین با “عادت” متعهل بودن زندگی کنیم، مخصوصا اگر سالهای بسیاری متعهل بوده ­اید…

آیا به تازگی طلاق گرفته ­اید؟ خب، دوره پس از طلاق نیز می تواند چالش برانگیز باشد. پس از طلاق یک زمان بسیار چالش برانگیز و غریب در زندگی شخص شروع می­شود.

این یک سواری هیجان انگیز احساسی است که هیچ کس نمی خواهد به تنهایی سوار شود. همچنین سخت است که مجددا به حالت یکنواختی برسیم و همچنین با “عادت” متعهل بودن زندگی کنیم، مخصوصا اگر سالهای بسیاری متعهل بوده­ اید.

برای حرکت به جلو ، باید با تمرکز بر روی خودتان شروع کنید. با استفاده از این فرصت ارزشمند برای کشف دوباره کسی که هستید. از این زمان در زندگی خود به عنوان یک ماجراجویی برای کشف خود واقعی استفاده کنید.

یک نفس عمیق بکشید و بگذارید شروع شود و بگوئید … آیا من واقعی ایستادگی خواهد کرد!

1) گنجینه غرور شما

درک شما از متولد شدن با”قطعات طلا” مفهوم سختی است که بسیاری از افراد به خودشان ایمان دارند. فکر کردن در مورد اینکه شما چقدرعالی هستید! با گذشت زمان، ممکن است هدایای منحصر به فرد خود را فراموش کرده باشید و فقط فکر خود را در مورد اینکه چه­چیزی در مورد خود یا زندگی دوست ندارید بکنید . هدف جدیدی را با شروع امروز تنظیم کنید و همه ویژگیهای عالی خود را فهرست کنید و هر روز آن را بخوانید. آن را بخوانید تا باور کنید. به عنوان مثال: لبخند زیبا، مهربانی، سخاوت ، دوست داشتنی بودن، مراقبت، باهوش بودن …و ادامه دهید. لیست شما بی پایان است، زمانی که شروع به تمرکز بر کیفیت عالی خود کنید. اجازه دهید که طلای درخشان درون خود را ببینید.که در حال حاضر وجود دارد!

2) ده دقیقه در روز می تواند تفاوت ایجاد کند

در طول و پس از طلاق شایع است که احساس غم و اندوه، شبیه به از دست دادن کسی است. بسیاری از مردم احساس نیاز به مشغله دارند تا ذهن خود را از این زمان استرس زا حفظ کنند . برای اینکه برای خودت و فرزندانت بهترین باشی، مهم این است که به یاد داشته باشید که هر روز، حتی اگر تنها 10 دقیقه وقت بگذارید، کاری را برای خود انجام دهید. این می تواند به همان سادگی با پیاده روی یا خواندن یک کتاب با فنجان مورد علاقه شما از چای باشد. به خودتان اجازه دهید خوشحال باشید، که هرچه خوشحالتر باشید خانواده خوشبخت­تری خواهید داشت!

3) یاد بگیرید که بروید

نگه­داشتن تاسف و تلخی  تنها زندگی­تان را از حرکت به جلو باز می دارد. آیا این صدای درونی شما است که “اگر چه” و “اگر فقط” باشد، اضافه کاری می کند؟ این برای یک دوره عادی است، اما از خود بپرسید … آیا این افکار به من خدمت می کنند و یا به من کمک می کنند احساس خوبی داشته باشم؟ آیا فکر کردن مکرر در مورد آنها  تغییری ایجاد می­کند؟ برای جابجایی زندگی خود به جلو، مهم است که احساسات خود را بشناسید و از تجربیات گذشته خود یاد بگیرید تا خود را برای فصل بعدی هیجان انگیز زندگی خود آماده کنید . بله، زندگی پس از طلاق وجود دارد. یاد بگیرید که این کار را بکنید، رها کنید!

یک نقل قول از بادی هکت: “من هرگز از خودم ناراحت نیستم، چون من عصبانی بوده­­ام، شخص دیگری رقصیده است.”

4) سخت نگیرید

زندگی پس از طلاق معمولا به معنای اضافه شدن مسئولیت اضافه است. اگر شما یک پدر یا مادر هستید یا در حال حاضر یکی از مسئولان لیست بار هستید، چگونه می توانید آن را بدون اینکه به طور کامل تحت تأثیر قرار گیرید، مدیریت کنید؟ برای شروع، یاد بگیرید که بیشتر بخندید، مخصوصا در خودتان. یاد بگیرید که چیزها را بیابید و زندگی را جدی نگیرید . سخت نگیرید!

یاد بگیرید که در لحظه فعلی زندگی کنید زندگی در حال حاضر جایی است که همه “چیزهای خوب” در زندگی اتفاق می افتد. نگرانی های دیروز برای همیشه از بین رفته­اند و لیست کارهای فردا می توانند صبر کنند. به این ترتیب، زمانی که کسی این لحظه را از دست ندهد، در زندگی هیچ کسی را از دست نخواهد داد.

پس چگونه ما در حال حاضر زندگی کنیم؟

اگر احساس تنش می کنید ، بلافاصله افکار خود را در سر خود بگذارید و چشم بند را از چشمان خود بردارید. (چشم بند شبیه به آنچه که اسب می پوشد، اجازه نمی دهد اطراف را ببیند). شروع کنید به اطراف نگاه کنید منظورم این است که واقعا به اطراف نگاه کنید. در مورد  همه چیز از خود سوال بپرسید، تمرکز کنید، از تمام حواس خود استفاده کنید به عنوان مثال، اگر شما با فرزندان خود هستید، آنها را مشاهده کنید. لبخند بزنید آنها را در آغوش بگیرید. زیبایی واقعی آنها را ببینید و از آنها بخاطر بخشی از زندگی خود قدردانی کنید. شما احساس خواهید کرد که استرس کاملا فروکش کرده و احساس آرامش خواهید داشت.

برای بودن در زمان حال، بدون توجه به جایی که هستید، از تمام حواس خود استفاده کنید تا خودتان را به لحظه بازگردانید. زمان را برای قدردانی از تمام زیبایی که در حال حاضر در اطراف شما وجود دارد بکار گیرید. شما فقط باید برای دیدن این لحظات حضور داشته باشید!

5) چه چیزی واقعا باعث خوشحالی شما می شود؟

چه چیزی واقعا برای شما اهمیت دارد؟ شما احساس میکنید هدف واقعی شما در زندگی چیست؟ اگر کسی از شما سوالی پرسید، چگونه می توانید به آنها پاسخ دهید؟

چرا اهمیت زندگی شما به این موضوع مهم است؟ دانستن هدف شما ، به شما حس واقعی شما را می دهد که چطور باید در جهان تغییر ایجاد کنید. این مسیر زندگی را به شما می دهد و به شما در تصمیم گیری روشن و آسان در این جهت کمک می­کند. این قطبنمای شماست!

بدون هدف، زندگی می­تواند شما را مانند یک قطعه چوب شناور بی پایان در هر جهت که جزر و مد تصمیم می گیرد ببرد و او را به هر ساحلی بدون ارده­ی او ببرد.

هنگامی که بر اساس هدف خود زندگی می کنید، با یکپارچگی با خود زندگی می کنید و در هماهنگی با آنچه که واقعا در تمام جنبه­های زندگی خود – بدن، ذهن و روح است – زندگی می کنید. این زمان را برای تمرکز برآنچه واقعا برای شما اهمیت دارد، بکنید. احساسات واقعی که در قلب شما وجود دارد را احساس کنید و آنها را بنویسید.

6) چه مهربانی­هایی شما را توصیف می­کند؟

آیا شما با قانون جاذبه آشنا هستید؟ شاید شما نیز عبارات “هر چیزی که شما در مورد آن فکر می کنید، آن را جذب می­کنید” یا “اگر به چیزی توجه بیشتری بکنید، آن نیز توجه بیشتری به شما می­کند” شنیده باشید. همانطور که ذکر شد، هنگام طلاق گرفتن، احساسات شما می توانند مانند قطار سریع­السیر باشند. از این زمان برای ارتباط دوباره با آگاهی درونی ازاینکه کیستید، استفتده کنید. یاد بگیرید که هنوز هم احساسات خود را درک کنید.

برای شروع، با خودتان چک کنید که آیا احساسات شما انرژی کم (منفی) یا انرژی بالا (مثبت) دارند.

چند نمونه از انرژي­های منفی که باعث می­شود که شما گیرکرده باشید، استرس، ترس ، خشم و احساس عدم وجود (کمبود وقت یا پول) است. نمونه هایی از انرژی­های مثبت که زندگی شما را به جلو حرکت می دهند شادی، فراوانی، عشق و محبت است.

اگر احساس می کنید انرژی کمی دارید، چگونه می توانید به خودتان کمک کنید تا انرژی­تان افزایش یابد؟

یکی از راه های کمک به تغییر این است که از آنچه در حال حاضر در زندگیتان دارید، سپاسگزار باشید . با تمرکز بر نکات مثبت، احساس  شما بلافاصله به انرژی بالاتر تبدیل می شود.

7) به راستی خودت باش

در طول و حتی پس از طلاق، ما اغلب با شک و تردید روبه­رو هستیم .ما دائما خود را در مورد آنچه درست است، چه کاری باید انجام دهیم یا اینکه چگونه احساس می کنیم.  بایدها یا نبایدها مورد سوال قرار می­دهیم؟

تصمیم گیری دشوار به نظرمی­رسد. به ندای درونتان گوش دهید. چه احساسی دارید؟ چه چیزی درست نیست؟ اگراحساس می­کنید که یک وضعیت درست نباشد، با توقف آن یا صبر کردن به احساس خود احترام بگذارید. گاهی اوقات انتظار بهترین کاری است که انجام می دهیم با انتظار شما اجازه می­دهید وضعیت آسان­تر بدون نیاز به نگرانی به­نظر برسد!

اگر احساس می­کنید تصمیم درستی گرفته­اید معمولا این بدان معنی است که شما در مسیر درست قرار دارید. هنگامی که به قلبمان گوش می دهیم، ما با خودمان هماهنگ هستیم. هنگامی که ما با خودمان در راستای یکپارچگی هستیم، یاد می گیریم که راحت­تر نه بگوییم .

آیا این تا به حال برای شما اتفاق افتاده است؟ که از شما خواسته  شود که در کمیته حضور داشته باشید و یا برای انجام کاری داوطلب شوید و “بله” بگوئید ، حتی اگر بدانید برنامه شما با این وجود فشرده­تر خواهد شد یا واقعا نخواهید آن را انجام دهید؟

چگونه این اتفاق می افتد؟ دفعه بعد که در این وضعیت قرار گرفتی و آماده بودی که بله بگویی … صبر کن! یک نفس عمیق بکش و یا حتی یک گام به عقب بردار (این عمل از گفتن بله جلوگیری می­کند). مکث! از شخص مقابل تشکر کرده، اما به آنها اطلاع دهید که باید تقویم خود را بررسی کنید و بعد به آنها اطلاع دهید. حال شما زمانی برای فکر کردن به آن دارید، روی احساس خود تمرکز کنید. آیا شما هیجان زده به مشارکت هستید یا احساس مقاومت میکنید؟ اگر در یک یا دو روز شما هنوز شک دارید، زمان اضافه نتیجه دیگری ندارد. اما اگر شما احساس هیجان­زده هستید، “بله” بگوییدو از آن لذت ببرید!

خلاصه:

طلاق آسان و سرگرم کننده نیست، اما دانستن اینکه چه­چیزهایی در طول این مسیر تحقق خواهد یافت، اولین گام زندگی شما است.

برای زنده ماندن و رشد پس از طلاق نیازمند پشتیبانی و ابزارهایی است. این یک انتقال بزرگ در زندگی شما است. چرا آن را به تنهایی انجام دهید؟

آیا هیچ کدام از دلایل زیر موجب بیدار ماندن در شب و یا مانع کارهای روزمره شما می­شود؟

– آیا من همیشه احساس تنهایی را می­کنم؟

– من نمیتونم از راه خودم خارج بشم احساس می­کنم گیر کرده­ام، من برای تعیین اهداف زندگی جدیدم نیازبه کمک دارم.

– من نیاز به پیدا کردن یک حرفه جدید و یا بازگشت به کاردارم، اما من واقعا چه­چیزی در زندگی می­خواهم؟ هدفم رادر زندگی از دست داده‌ام!

– چگونه می‌توانم با استرس و احساس تنهایی که به طور روزانه به عنوان یک ولی تنها در زندگی دارم، روبه­رو شوم ؟

– دوستیابی دوباره؟ چگونه می توانم شروع کنم؟ چگونه “عشق زندگی‌ام” را به خودم جذب کنم؟

اگر هر یک از این نگرانی ها را دارید، منتظر نمانید یا به شانس متکی نباشید که زندگی شما دوباره در مسیرخود حرکت کند یا پس از طلاق دوباره خوشحال خواهید بود. یک طرح خوب برای عمل می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. و این تنها کار سختی است که به تنهایی انجام خواهید داد.

منبع / نویسنده: مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره مهر