10 فوبیای برتر زمان - 2019

10 فوبیای برتر زمان - 2019

فوبیاها احساسات ناراحت کننده­ ای هستند که از ترس­های نامتعارف، چه واقعی و چه خیالی، نشأت می­گیرند . این ترس­ها برای مبتلایان آنها غیر قابل تحمل و حتی تهدید کننده زندگی به چشم می­ آید در حالیکه دیگران این احساسات عجیب و غریب را حتی جالب تلقی می­کنند . امروز برخی از مرسوم­ ترین فوبیاهای جهان را به شما معرفی خواهیم کرد پس بنشینید و خود را آماده کنید که هم زمان وحشت، شگفت ­زدگی و سرگرمی را احساس کنید . بی­حرف پیش به  سراغ 10 فوبیای برتر جهان می­رویم که از شماره 10 شروع شده و با شمارش معکوس به اولین که بالاترین آنهاست خواهیم رسید :

10- ترایپوفوبیا : ترس از الگوهای نامنظم یا حفره ها

دلالیل اصلی ترایپوفوبیایا همان ترس از الگوهای نا منظم یا تعداد حفره ها،تنفر زیستی ( انزجار درونی ) و ترس های اکتسابی و فرهنگی می باشند . در حالی که این ترس ممکن است برای آدم های “عادی ” بی­منطق تلقی شود . ولی حتی فکر کردن به تعداد زیاد حرفه ها می تواند مبتلا به این نوع ترس را در معرض حمله پانیک قراردهد .

 • فرد مبتلا از اشیاء حفره دار مانند : مرجان، اسفنج, انواع پوست , انواع گوشت, موم عسل و تقریبا هر چیزی که دارای حفره و سوراخ متعدد باشد احساس انزجار و چندش شدید کرده و تمام تلاشش را برای دوری جستن از آنها  انجام می دهد .

9- ایروفوبیا : ترس از پرواز

حدود 5/6 % از جمعیت دنیا مبتلا به بیماری ترس از پرواز هستند . این فوبیا معمولا با ترس های غیر معمول دیگر از جمله ترس از از مکان های شلوغ و ترس از مکان های بسته و محصور همراه است . طبیعتا” این ترس زندگی شخصی و کاری افراد مبتلا را بسیار تحت تأثیر قرار می دهد زیرا تقریبا” پرواز برای آنها غیر می شود . صرف فکر کردن به یک پرواز با هواپیما می تواند به فرد مبتلا احساس اضطراب شدید همراه با سرگیجه و حتی حمله پانیک بدهد .

8- مسیوفوبیا : ترس از میکروب ها

این فوبیا ترس شدید از میکروب و آلودگی است که معمولا با اختلال وسواس فکری – عملی (OCD) همراه است . شستن بیش از حد دست ها و استحکام طولانی و زیاد از خصوصیات مبتلایان به این بیماری است .

 • حمله پانیک : یا وحشت زدگی ( پانیک اتک ) نوعی بیماری روانی از گروه اختلالات اضطرابی است که با هجوم ناگهانی به بیمارو ترس از وقوع مجدد ان ناشی می شود . این حملات که کعمولا بیش از چند دقیقه طول نمی کشد، با علایمی چون تپش قلب، عرق کردن، احساس تنگی نفس ، فشردگی قفسه سینه ، لرز، احساس از دست دادن تعادل و یا گیجی همراه است … ( ر.ج . ویکی پدیا / وحشت زدگی )
 • ترس بیمارگونه از میکروب در مبتلایان به این فوبیا انها را به وحشت از آلودگی غذایی یا حتی نزدیک شدن به رطوبت بدن افراد اطراف آنها می­اندازد . این نوع فوبیا پیامدهای پیچیده ای به دنبال دارد چرا که فرد مبتلا تمام تلاشش را می­کند تا از هر موقعیت اجتماعی دوری گزیند، در نتیجه انزوا از شایع ترین نشانه های این بیماری است. در کنار این فوبیا, بیماری های دیگر نظیر ترس از قرار گرفتن در مکان های شلوغ و باز و دیگر اختلالات اضطرابی به وجود خواهند آمد.

7- کلاستروفوبیا : ترس از مکان های تنگ و محصور

حدود 7-5 درصد جمعیت جهان به ترس از مکان های کوچک یا بسته مبتلا هستند. این فوبیا عمدتا به ترس از خفگی یا محصور شده مربوط است . با انکه این بیماری بسیار مورد مطالعه و بررسی دانشمندان و متخصصین قرار گرفته،متاسفانه تنها 2 درصد مبتلایان به دنبال درمان آن هستند . کلاستروفوبیا گاهی با کلیثروفوبیا که ترس غیر منطقی از به دام افتادن است اشتباه گرفته می شود .

6- آسترافوبیا : ترس از رعد و برق

طوفان ها از اتفاقات متداول این دنیا هستند. ولی برای افراد مبتلا به این نوع فوبیا می تواند به سادگی توانگیر باشد ! بیشتر مبتلایان به استرافوبیا کودکان هستند ولی این ترس می تواند به بزرگسالی راه پیدا کند . البته وحشی ترین حیوانات هم از رعد و برق واهمه دارند و دفاع غریزی آنان در برابر این پدیده پنهان شدن است . آستروفوبیا که برونتوفوبیا نیز نامیده می شود حدود 2درصد از جمعیت امریکایی ها رو تشکیل میدهد. خوشبختانه این نوع فوبیا به راحتی و با راه های زیاد قابل درمان است .

5- سینو فوبیا : سگ هراسی

ترس شدید از سگ یکی از مرسوم ترین ترس ها بین ترس از حیوانات دنیاست. نزدیک به 36درصد مبتلایان به این فوبیا به دنبال درمان آن هستند و بیشتر انان از گربه نیز هراس دارند . سگ هراسی در واقع اذیت کننده تر از ترس های دیگر مانند عنکبوت هراسی و ترس از مار است چرا که به طور معمول سگ­ها در مکان­های مسکونی بسیار دیده می­شوند. حدود 75 درصد سینو فوب ها (سگ هراس ها ) خانم­ها هستند ولی این ترس مردان را نیز تحت تأثیر قرار می­دهد . این ترس نیز معمولا در کودکی آغاز می­شود . ولی بسیاری از بیماران ان را تا بزرگسالی با خود یدک می­کشند .

4- اگورا فوبیا : ترس از مکان های باز یا شلوغ

 • تقریبا از هر 100 آمریکایی 2 نفر دچار ترس از مکان های شلوغ هستند که باعث می شود فرد مبتلا به شدت تضعیف شده و مانع وارد شدن او به مکان هایی مانند بازارها, مراکز خرید , تئاترها و اماکن باز می شود .
 • فرد مذکور با دیدن یا حتی فکر کردن به چنین مکان هایی دچار وحشت شدید می شود (ترسی که به او احساس این را می دهد که از این موقعیت سخت می تواند فرار کند ) آگورافوبیا به دوری باطل تبدیل می شود چرا که مبتلا به آن از تجربه کردن حمله پانیک هراس دارد و این حس هراس باعث وقوع این حمله به او می گردد؛ در نتیجه فعالیت های مختصر و رفتار دوری گزینی بخشی از زندگی شخصی او خواهد شد و سرانجام به افسردگی ختم می شود .

 

3- آکروفوبیا :ترس از ارتفاع

 • اکروفوبیا ترس غیر منطقی از ارتفاع یا هراس از سقوط است ( حتی اگر شخص در ارتفاع چندان بالایی هم قرار نداشته باشد ) این نوع فوبیا ترس خاصی است که مبتلایان را به حال بسیار آشفته یا وحشت زده می اندازد که باعث ضعف شدید در توانایی بالا یا پایین رفتن آنها می شود .
 • در موارد شدید بیماری، مبتلا ممکن است حتی در هنگام بالا یا پایین رفتن از صندلی دچار حمله پانیک شود . در آمریکا حدود 10 درصد از مردم دچار این ترس هستند .

2- اوفتریدیو فوبیا : ترس از مار

 • ترس از مار یا اوفیدیوفوبیا دومین ترس مرسوم در بین حیوان هراسی ( دقیقا دومی بعد از فوبیا شماره 1همین است ) است . که تقریبا یک سوم جمعیت بزرگسالان را تشکیل می دهد.
 • این ترس هم مانند فوبیا ذکر شده در پایین، دلایل ریشه ای و تکاملی دارد . البته تا حدی ترس از مار های سمی طبیعی است چون انسان میخواهد زنده بماند ولی اوفیدیو فوبیا به زمانی گفته می شود که زندگی فرد مبتلا در حدی تحت تأثیر قرار می گیرد که اورا از پیاده روی، کوه نوردی،چادر زدن در طبیعت و سایر فعالیت های مشابه و حتی رفتن به فروشگاه های حیوانات اهلی و دیدن دیگر خزندگان مانع می شود .

1-آراکنوفوبیا : ترس از عنکبوت ( عنکبوت هراسی )

 • حدود 5/30 درصد افراد مبتلا به ترس شدید از عنکبوت و سایر عنکبوتیان مانند عقرب تنها در قاره آمریکای شمالی زندگی می کنند .
 • این بیماری از معمول ترین فوبیاهای شناخته شده از حیوانات در جهان محسوب می­شود .
 • دلیل این نوع فوبیا اغلب از این نشأت می گیرد که انسان در پی زنده ماندن است در حالیکه بسیاری از عنکبوتیان حیواناتی کشنده هستند.
 • اما مبتلایان به عنکبوت هراسی به طور بیمار گونه ای تمام تلاش خود را می کنند که اطراف خود را از وجود هر گونه عنکبوت عاری ساخته و این امر خیلی از اوقات موجب شرمساری آنان می گردد و این چیزی است که بسیاری از مبتلایان به فوبیا از آن دوری می­کنند .
منبع / نویسنده: مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره مهر