مشاوره شغلی مصاحبه کاری

مشاوره شغلی مصاحبه کاری

مشاوران شغلی معتقدند در تمام مصاحبه‌ها مواردی وجود دارد که به‌‌ندرت تغییر می‌کنند و در صورت دانستن و رعایت کردن آنها می توان یک مصاحبه شغلی موفق داشت.

راهکارهای مشاوران شغلی برای موفقیت در مصا حبه کاری

روانشناسان فعال در حوزه مشاوره شغلی معتقدند در تمام مصاحبه‌ها مواردی وجود دارد که به‌‌ندرت تغییر می‌کنند و در صورت دانستن و رعایت کردن آنها می توان یک مصاحبه شغلی موفق داشت. آنها کسانی را که به مصاحبه دعوت شده اند یک گام جلوتر از سایر افراد می دانند زیرا از فیلتر اول رد شده اند. در ادامه هفت راهکار موثر برای موفقیت در مصاحبه کاری بر اساس دیدگاه های مشاوران شغلی معرفی می شوند :
1-چند دقیقه اول را به ایجاد کانال های ارتباطی و یا همان حسن تفاهم اختصاص دهید.
2-هنگامی که مصاحبه گر در مورد سازمان و شغل مربوطه در حال دادن اطلاعات است با دقت و جدیت گوش دهید.
3-هنگامی که نوبت صحبت شما می شود باید به گونه ای رفتار کنید که مصاحبه گر ترکیب توانمندی ، تجربه وانگیزه کافی برای شغل را در شما ببیند، سعی کنید اعتماد به نفس و آرامش خود را حفظ کنید و ناراحتی و اضطراب بیش از حد از خود نشان ندهید
4- در طول زمان مصاحبه فعال باشید به این صورت که علاقه و اشتیاق خود را به شغل مورد نظر نشان داده و ارتباط چشمی قوی با مصاحبه گر برقرار کنید.
5-با برنامه ریزی که از قبل صورت داده اید به صورت واضح انگیزه ها و اهداف خود را از شغل مورد نظر شرح دهید.
6-در مرحله کوتاه جمع کردن بحث فرصت را مغتنم بدانید و اگر سوالی داشتید مطرح کنید.
7-در نهایت یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که در عرض 24 ساعت یک یادداشت شخصی برای مصاحبه گر بنویسید و از انها به خاطر وقتی که برای شما گذاشتند تشکر کنید ، اگر به آن شغل علاقه داشتید به آنها اعلام کنید که چشم انتظار مراحل بعدی هستید. در این مرحله در هیچ کدام از جواب هایتان تجدید نظر نکنید و سوال دیگری نپرسید.یادداشت شما فقط یک تشکر ساده است و نیازی به پاسخ ندارد. این کار شما را از بقیه متمایز می کند زیرا از هر صد نفر متقاضی یک نفر هم چنین ادبی از خود نشان نمی دهد .
مواردی که ذکر شد معمولا در مصاحبه های شغلی مختلف ثابت اند. بنابراین اگر این موارد را در زمان مصاحبه به خاطر داشته باشید مصاحبه شغلی موفقی پیش رو خواهید داشت.

منبع / نویسنده: مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره مهر